Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: Domyślna czcionka A Większa czcionka A+ Największa czcionka A++ | Zmień kontrast
Publiczna Szkoła Podstawowa im. mjr. Jana Piwnika "Ponurego" w Mominie

Wydarzenia

„Pierwszaki 2023” 

      W bieżącym roku szkolnym klasa 1 zajęła pierwsze miejsce w powiecie ostrowieckim w plebiscycie „Pierwszaki 2023” organizowanym przez Echo Dnia zdobywając tytuł „Najsympatyczniejszej Klasy Pierwszej”. W związku z tym każdy uczeń otrzymał zaproszenie do Alei Miniatur i na seans w kinie 6D w Parku Rozrywki i Miniatur Sabat Krajno. Dodatkowym uhonorowaniem tego wyróżnienia było spotkanie edukacyjne poświęcone bezpieczeństwu ruchu drogowego przeprowadzone przez przedstawicielkę Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad - Oddział w Kielcach. Odbyło się ono 11 kwietnia 2024 r. Pierwszoklasiści otrzymali „Elementarze Drogowca Jeża” GDDKiA oraz odblaskowe plecaczki - woreczki.

Serdecznie dziękujemy za oddane głosy!


"Lektura przyjazna uczniom"- innowacja pedagogiczna  kl. VI

     Uczniowie z klasy VI podczas zajęć języka polskiego pracowali z lekturą pt. „Przygody Tomka Sawyera”. Głównym celem innowacji było rozwijanie zamiłowania do literatury, popularyzowanie czytelnictwa, zaktywizowanie do twórczego wysiłku, zachęcenie do czytania literatury. Podjęte działania miały na celu rozwijanie wyobraźni oraz docenienie piękna i wartości płynących z obcowania z książką, a także ze sprawnego posługiwania się językiem polskim.

   Podczas zajęć uczniowie wyszukiwali w tekście powieści informacje dotyczące głównych bohaterów - wyglądu, zachowania, charakteru. Na tej podstawie opracowali charakterystykę  postaci. Opowiadali o niezwykłych przygodach  Tomka, brali udział w teleturnieju ,,Jeden z dziesięciu” – pytania dotyczyły  powieści. W grupach lub indywidualnie wykonali lapbooki dotyczące książki, które zostały wystawione na holu szkoły. Realizując poszczególne zadania, uczniowie pracowali  bardzo chętnie i byli aktywni. Wykazali się kreatywnością, umiejętnością współpracy, prezentowania własnych uzdolnień.


DZIEŃ PIŻAMY I ŚWIATOWY DZIEŃ SNU

W czwartek 14 marca 2024 roku w naszej szkole urządziliśmy DZIEŃ PIŻAMY – dzień, w którym wszyscy bez wyjątku mogli chodzić w piżamie, szlafroku lub kapciach. Poprzez ten drobny gest mogliśmy wyrazić solidarność z dziećmi chorymi, przebywającymi na oddziałach onkologicznych. Dla tych dzieci piżama jest niestety ubiorem codziennym, często przez wiele miesięcy pobytu w szpitalu.

Ponadto, 15 marca 2024 roku obchodzony jest ŚWIATOWY DZIEŃ SNU (World Sleep Day). Celem akcji jest promowanie korzyści płynących z prawidłowego i zdrowego snu oraz poszerzenie świadomości o jego zaburzeniach.

Nasi uczniowie jak widać chętnie zaangażowali się w obie akcje!


„Teatralne ABC” 

 

      26 lutego 2024 r. uczniowie klas IV i V naszej szkoły mieli okazję obejrzeć sztukę pt. „Teatralne ABC” w wykonaniu aktorów wrocławskiego Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza. Spektakl został wystawiony na scenie DK „Malwa” w Ostrowcu Świętokrzyskim. Była to historia niegrzecznego chłopca, który nie potrafił odpowiednio zachować się w teatrze. Za karę został uwięziony na scenie, gdzie mógł poznać wiele tajników teatru, jego historię, twórców, gatunki i terminologię. Poznał również  problemy towarzyszące  przygotowywaniu sztuki teatralnej, co nauczyło go pokory i szacunku dla ciężkiej pracy ludzi teatru.

Udział w przedstawieniu był dla uczniów świetną okazją do zdobycia cennej wiedzy o teatrze oraz nauczenia się kulturalnego zachowania podczas oglądania sztuk teatralnych.

 

DZIEŃ POSTACI LITERACKIEJ

     Biblioteka szkolna i Samorząd Uczniowski w ramach promocji czytelnictwa i literackich zainteresowań 9 lutego 2024 r. w naszej szkole zorganizowała ,,DZIEŃ POSTACI LITERACKIEJ”. Każdy bez względu na wiek mógł się przebrać za swojego ulubionego bohatera bajkowego lub baśniowego. Dzieciństwo często kojarzy się nam z książkami czytanymi przez rodziców lub dziadków, a potem czytanymi samodzielnie. Dlatego też nasza szkoła stała się prawdziwą „krainą bajek”, a uczniowie zamienili się w literackich bohaterów. Spotkaliśmy więc przeróżne postacie literackie, które przemierzały szkolne korytarze, jakby dopiero co opuściły karty książek. Nie zabrakło księżniczek, czarownic, Czerwonych Kapturków, Tygrysków, Prosiaczków, Harrych Potterów, a nawet zawitali do nas Piraci z Karaibów, Pan Kleks, Alina i Balladyna. Bardzo dziękuję wszystkim za zaangażowanie, bo zabawa była wyśmienita, zresztą zobaczcie sami:


Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała w PSP w Mominie.

Wolontariusze 32 edycji zebrali do puszek kwotę 1880,74 zł.

Przygotowano w placówce przepięknie ręcznie malowane kubki, które podarowano na licytację  do gminnego sztabu WOŚP w Waśniowie.

W sztabie orkiestry, młodzież naszej szkoły zaprezentowała swoje zdolności wokalne, uświetniając swoim występem tak wielką uroczystość. Za rok znów zagramy!


SPEKTAKL TEATRALNY „ HOBBIT, CZYLI TAM I Z POWROTEM ”

Dnia 29.01.2024r. klasa VI  i  VII udały się na wycieczkę do ODS „Malwa” w  Ostrowcu Św. i wzięły udział w spektaklu teatralnym pt. „Hobbit, czyli tam i z powrotem” w wykonaniu artystów z Katolickiego Teatru Edukacji w Krakowie. Aktorzy zabrali nas w niezwykłą podróż do Samotnej Góry, gdzie czekał smok Smaug. Na początku spektaklu Thorin – przywódca wyprawy do Ereboru - przekazał widzom kartki z imionami krasnoludów i poprosił, aby się w nich wcielili. Tak więc niektórzy z naszych uczniów mogli choć przez chwilę poczuć się jak prawdziwi aktorzy i wystąpić na prawdziwej scenie.

Wszystkim przedstawienie bardzo się podobało.


Wyjazd do teatru na przedstawienie teatralne pt: „Kot w butach”

29 stycznia uczniowie klas I, II i III wraz z wychowawcami udali się do Osiedlowego Domu Kultury „Malwa” w Ostrowcu Św. na przedstawienie teatralne pt: „Kot w butach” w wykonaniu aktorów Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa. Spektakl poza świetną zabawą uczył takich wartości jak: miłość, przyjaźń, mądrość i prawda. Aktorzy doskonale odegrali swoje role, a piękne stroje, scenografia, humorystyczne dialogi oraz efekty świetlne i dźwiękowe sprawiły, że dzieci oglądały przedstawienie z dużym zainteresowaniem.

 


Spotkanie z psychologiem

W czwartek (25.01) odbyło się spotkanie rodziców z psychologiem szkolnym. Miało ono na celu zwrócenie uwagi na obecne problemy dzieci i młodzieży związane z emocjami oraz zagrożenia w Internecie. Podkreślono istotność wzmacniania więzi między dzieckiem a opiekunem, ku ułatwieniu dorosłym budowania świadomości poczynań uczniów w cyberprzestrzeni. Naświetlono pojawiające się nowe niebezpieczeństwa; już nie tylko mowę nienawiści czy internetową przestępczość seksualną, ale także pato streaming, jako zjawisko demoralizujące i uderzające w ludzką godność, jak również burzące prawidłowy stosunek do pracy i obowiązków, kształtujące niewłaściwe wzorce. W związku z narastającym tempem życia i trudnościami, z jakimi mierzą się uczniowie, powiedziano o emocjach i potrzebie ich przeżywania tudzież konieczności udostępnienia na ten cel przestrzeni, okazania jak najwięcej zrozumienia i nie umniejszania wrażliwości konstytuującej się szczególnie w wieku dojrzewania.


"Lektura przyjazna uczniom" - innowacja pedagogiczna  kl. VI

   Uczniowie z klasy VI podczas zajęć języka polskiego pracowali z lekturą pt. „Hobbit, czyli tam i z powrotem” J.R.R Tolkiena. Głównym celem innowacji było rozwijanie zamiłowania do literatury, popularyzowanie czytelnictwa, zaktywizowanie do twórczego wysiłku, zachęcenie do czytania literatury. Podjęte działania miały na celu rozwijanie wyobraźni oraz docenienie piękna i wartości płynących z obcowania z książką, a także ze sprawnego posługiwania się językiem polskim.

Podczas zajęć uczniowie wyszukiwali w tekście powieści informacje dotyczące głównych bohaterów - wyglądu, zachowania, charakteru. Na tej podstawie opracowali charakterystykę  postaci. Opowiadali o niezwykłych przygodach  Bilbo Baginsa i krasnoludów, poznali cech literatury fantasy i postaci dynamicznej. W grupach lub indywidualnie wykonali lapbooki, lektura na wieszaku i plakaty  dotyczące książki, które zostały wystawione na holu szkoły. Realizując poszczególne zadania, uczniowie pracowali  bardzo chętnie i byli aktywni. Wykazali się kreatywnością, umiejętnością współpracy, prezentowania własnych uzdolnień.


Spotkanie z policjantem

„Bezpieczeństwo uczniów, przemoc i agresja występująca w środowisku szkolnym oraz Internecie i jej konsekwencje” to temat spotkania, które miało miejsce 7 grudnia 2023 roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Mominie. Poprowadzili je: starszy aspirant sztabowy Piotr Traczyński oraz aspirant Krzysztof Lepiarz z Zespołu Dzielnicowych Ogniwa Prewencji Komisariatu Policji w Kunowie. Spotkanie odbyło się w dwóch grupach wiekowych: dla uczniów klas IV-V oraz VI-VIII. Celem wizyty było przeprowadzenie rozmów z uczniami na temat rodzajów przemocy i agresji występujących w środowisku szkolnym i Internecie i jej konsekwencji prawnych. Uczniowie dowiedzieli się czym jest przemoc i agresja oraz jak mają postępować, gdy są jej świadkami. Wielokrotnie w trakcie spotkania policjanci zwrócili uwagę na bezpieczeństwo dzieci w szkole i poza nią, zagrożenia internetowe, niebezpieczne treści i kontakty jakie możemy spotkać w Internecie. Swoista lekcja prawa powinna pozytywnie wpływać na zachowania uczniów w szkole i poza placówką np. w autobusie szkolnym, podczas przerw i w domu. Fachowe przeprowadzenie zajęć przez specjalistów w dużym stopniu przyczyni się do wzrostu świadomości zachowań ryzykownych i niebezpiecznych wśród uczniów oraz pozytywnie wpłynie na zachowania dzieci.


Wielka wygrana w naszej szkole

Uczniowie naszej szkoły brali udział w konkursie organizowanym przez NASK – operatora Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE) -„Pracownia Kompetencji Cyfrowych”. W w/w konkursie uczniowie, pod kierunkiem pani Lidii Chluchnik, realizowali kursy online dostępne na stronie https://ose.gov.pl/pkc.

Miło nam poinformować, że nasza szkoła została laureatem ogólnopolskiego konkursu „Pracownia Kompetencji Cyfrowych” i  otrzymała nagrodę. W skład zestawu MPK /mobilna pracownia komputerowa/ wchodzi: 16 szt. laptopów wraz z systemem operacyjnym i oprogramowaniem NetSupport School, szafa do przechowywania oraz zasilania laptopów, monitor interaktywny ze stojakiem oraz access point wifi. Pracę, która wywalczyła nagrodę dla szkoły w kategorii klas 4-6 przygotował Adam Mazurek.

Warunkiem udziału w konkursie była rejestracja szkoły, realizacja poszczególnych modułów na lekcjach informatyki, opracowanie konkretnych treści oraz przygotowanie i przesłanie prac konkursowych do organizatora.

  • W klasach 1-3 moduł 6 – Internetowa szkoła słonia Spacjusza pt. „Internet to nie wszystko”.
  • W klasach 4-6 moduł 4 – Przygody Profesora N@tki, czyli jak mądrze korzystać z Internetu pt. „Uprzejmy internauta”.
  • W klasach 7-8 i powyżej moduł 2 – Bezpieczni w sieci pt „Cyberzagrożenia. Nie wpadnij w sieć przestępcy”.

 Klasy 1-3 przygotowały projekt kolorowanki, która dotyczyła sposobów na zachowanie równowagi pomiędzy aktywnościami podejmowanymi w internecie i poza nim. Klasy starsze -plakaty z hasłem promocyjnym dotyczącym zasad właściwego zachowania w sieci, czyli netykiety, oraz sposobów reagowania na trudne sytuacje online np. hejt. Najstarsza młodzież przygotowała hasło kampanii w mediach społecznościowych wraz z postem dotyczącym rodzajów cyberzagrożeń oraz sposobów ochrony przed atakami w Internecie.


Kiermasz Bożonarodzeniowy 

10 grudnia 2023 nasza szkoła uczestniczyła w Kiermaszu Bożonarodzeniowym zorganizowanym przez GOKiS w Waśniowie. Na specjalnie przygotowanym stoisku znalazły się piękne, własnoręcznie wykonane bożonarodzeniowe dekoracje: stroiki, choinki, bombki, gwiazdy, szopki. Dzięki ofiarności i zaangażowaniu naszych uczniów i ich rodziców stoisko PSP w Mominie prezentowało się okazale. Odwiedzający z wielkim zainteresowaniem
i hojnością odwiedzali je i kupowali piękne ozdoby.

Reprezentanci naszej szkoły Kacper z klasy III, Julka i Blanka z Klasy VI zaśpiewali i zagrali piękne pastorałki i piosenki świąteczne, a Gabrysia z klasy V przekazała wszystkim świąteczne życzenia. Uczeń klasy V Aleksander Gruszka otrzymał wyróżnienie i upominek w konkursie na najpiękniejszą szopkę bożonarodzeniową.

Dziękujemy uczniom, rodzicom za dostarczone na kiermasz ozdoby, a także nabywcom za ich zakupienie.


Mikołajkowy wyjazd do pizzerii

8 grudnia uczniowie klasy III wybrali się do pizzerii Da Grasso w Ostrowcu Świętokrzyskim i w taki nietypowy sposób świętowali „Mikołajki”. Celem wycieczki było miłe spędzenie dziecięcego święta, integracja klas, a także zapoznanie dzieci z wyglądem i wyposażeniem pizzerii oraz uwrażliwienie ich na kulturalne zachowanie się w restauracji.

Po krótkim instruktażu dzieci zabrały się do robienia swoich własnych wypieków. Pod bacznym okiem pracowników wałkowały ciasto, smarowały sosem, posypywały serem, a następnie komponowały dodatki według własnego smaku. Dzieci bardzo poważnie potraktowały zadanie i w wielkim skupieniu zajęły się pracą. Kiedy pizze się piekły w gorącym piecu, dzieci miały czas na przypomnienie zasad właściwego zachowania się w pizzerii i kulturalnego sposobu spożywania posiłków. Po upieczeniu uczniowie przystąpili do degustacji. Wszystkie wypieki wyszły doskonale i jedyne w swoim rodzaju. Okazało się, że najlepiej smakuje to, co się przygotowuje własnoręcznie.

 
 

DZIEŃ UŚMIECHU I ŻYCZLIWOŚCI

          21 listopada w ponad 180 krajach obchodzony jest Światowy Dzień Uśmiechu i Życzliwości, dzień w którym jesteśmy dla siebie mili i dzielimy się uśmiechem.

Głównym celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie pozytywnych emocji. Propagowane są takie wartości jak: wzajemny szacunek, tolerancja, chęć niesienia pomocy i empatia. Taki dzień przypomina wszystkim, że warto jest uczynić szlachetny gest w stronę drugiego człowieka poprzez miły uśmiech lub dobre słowo.

W naszej szkole również pamiętaliśmy o tym pozytywnym dniu - oczywiście królował kolor żółty, a dodatkowo uczniowie przypinali uśmiechnięte buzie. Panowała radosna i serdeczna atmosfera.

Pamiętajmy, że śmiech zwiększa odporność, dotlenia, dodaje energii, poprawia nastrój, rozładowuje stres, pomaga w walce z depresją.

                           „Uprzejmość i uśmiech nic nie kosztują, a wiele  skutkują” (przysłowie polskie)


,,Czy to jutro, czy to dziś, każdemu potrzebny jest miś” pod takim hasłem odbyły się obchody Dnia Pluszowego Misia w ZSP w Mominie zorganizowane przez bibliotekę szkolną i samorząd szkolny

  Mały, duży, bury, kolorowy, milutki, z kokardką czy w kubraczku... Każdy posiada bądź posiadał własnego ulubionego misia pluszowego. Jest to jedna z najpopularniejszych zabawek w Europie już od XIX wieku! Miś pluszowy nieodłącznie kojarzony jest z beztroskim czasem dzieciństwa. Wiele razy, pewnie, dla Was był kumplem do zabawy, kompanem podróży, przyjacielem, któremu można wszystko powiedzieć, antidotum na nocne koszmary. 

Pierwsze misie pluszowe powstały w Europie, następnie były też eksportowane do USA. Nazwa Teddy Bear, wzięła się od zdrobnienia imienia Teodora Roosevelta. Wiąże się z tym historia o niedźwiadku, którego postrzelił podczas polowania jeden z jego towarzyszy. Gdy prezydent zobaczył przestraszone zwierzątko, kazał je wypuścić. Cała historyjka została zobrazowana w komiksie i opublikowana w gazecie. Producenci zabawek podchwycili historyjkę i nazwali pluszowego misia “Teddy Bear”.

 

Akademia z okazji 105-ej Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę

 W uroczystości wzięli udział uczniowie klasy 6, 7 i 8. Akademię przygotowali pani Jolanta Czapla, pani Gabriela Bojara, pan Janusz Gołdyn i ksiądz Wiesław Grzegorczyk. 


#SzkołaPamięta

      Nasza szkoła wzięła udział w akcji “Szkoła pamięta”. Celem tej inicjatywy było zorganizowanie działań upamiętniających ważne postacie oraz wydarzenia z historii naszego regionu. Uczniowie w ramach akcji odwiedzili cmentarz parafialny w Mominie, gdzie uporządkowali groby osób zasłużonych i cenionych w naszej społeczności oraz groby żołnierzy poległych w obronie Ojczyzny. Dzieci uczciły pamięć o nich zapalając znicze i składając wiązanki.   


"Lektura przyjazna uczniom"- innowacja pedagogiczna  kl .VI

      Uczniowie z klasy VI podczas zajęć języka polskiego pracowali z lekturą pt. „W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza. Głównym celem innowacji było rozwijanie zamiłowania do literatury, popularyzowanie czytelnictwa, zaktywizowanie do twórczego wysiłku, zachęcenie do czytania literatury. Podjęte działania miały na celu rozwijanie wyobraźni oraz docenienie piękna i wartości płynących z obcowania z książką, a także ze sprawnego posługiwania się językiem polskim.

      Podczas zajęć uczniowie wyszukiwali w tekście powieści informacje dotyczące głównych bohaterów, jej wyglądu, zachowania, charakteru. Na tej podstawie opracowali charakterystykę  postaci. Opowiadali o niezwykłych przygodach Stasia i Nel, poznali egzotykę Czarnego Lądu. W grupach lub indywidualnie wykonali lapbooki, pudełka i plakaty dotyczące książki, które zostały wystawione na holu szkoły. Realizując poszczególne zadania, uczniowie pracowali bardzo chętnie i byli aktywni. Wykazali się kreatywnością, umiejętnością współpracy, prezentowania własnych uzdolnień.


PASOWANIE NA CZYTELNIKA

    09.11.23 r. w bibliotece szkolnej PSP w Mominie   odbyło się uroczyste pasowanie uczniów kl. I na czytelników biblioteki. Pierwsze spotkanie z biblioteką szkolną to wyjątkowa uroczystość, a pierwsze wypożyczenie książki powinno na długo pozostać w pamięci dziecka. Nic więc dziwnego, że ślubowanie przyszłych czytelników  było dla nich ogromnym przeżyciem. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.

       Specjalnie na tę okazję przez uczniów z aktywu bibliotecznego z kl. VIII została przygotowana krótka część artystyczna, podczas której uczniowie klasy I odgadywali bajkowe zagadki. Był Czerwony Kapturek, Śpiąca Królewna, Jaś i Małgosia, Kopciuszek oraz Królowa Śniegu. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy w obecności Pani Dyrektor złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika.

My uczniowie pierwszej klasy,

Uroczyście przyrzekamy,

Że będziemy książki kochać,

Krzywdy zrobić im nie damy

I wskazówek i rad książek

Będziemy słuchać z uwagą,

Obowiązki czytelnika

Traktować z wielką powagą!

PRZYRZEKAMY.

         Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika przez Panią Dyrektor. Nasi nowi czytelnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki, które będą im przypominały o tym uroczystym wydarzeniu. Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze.Po takim wspólnym spotkaniu biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym czytelnikom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym, radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani.

 
 

Halloween


 WYCIECZKA DO KOLBUSZOWEJ I ŁAŃCUTA

     W piątek 27 października bieżącego roku klasy IV, V, VIII uczestniczyły w wycieczce autokarowej do Kolbuszowej i Łańcuta. Pierwszym punktem wyjazdu był skansen w Kolbuszowej - Muzeum Kultury Ludowej, Park Etnograficzny, gdzie eksponowane są zabytki budownictwa ludowego oraz sprzęty i narzędzia określonego regionu. Znajdują są tu wsie, które pochodzą z przełomu XIX i XX w. Prezentują one kulturę Lasowiaków i Rzeszowiaków, zamieszkujących tereny północnej części obecnego województwa podkarpackiego. Pani przewodnik bardzo ciekawie opowiadała o życiu chłopów w tej wsi. Obejrzeliśmy wnętrza dawnych chat, ich wyposażenie, zwyczaje. Poznaliśmy działanie dawnych rolniczych narzędzi. Zobaczyliśmy zabawki, jakich używały dzieci w przeszłości, co wywołało w nas wiele radości. W zagrodach mieszkają obecnie zwierzęta gospodarskie: kozy, owce, kury, kaczki, gołębie, gęsi. Uprawiane są rośliny zielne np. mięta, melisa, bazylia, majeranek. Wędrując po skansenie, położonym z dala od miejskiego zgiełku można zobaczyć świat, którego już nie ma, zrozumieć chłopską duszę. Na koniec każdy z nas mógł zakupić barwne pamiątki. Następnie przejechaliśmy do Łańcuta, aby zwiedzić Muzeum Zamku - jednej z najpiękniejszych rezydencji magnackich w Polsce. Zespół pałacowy otoczony jest starym, malowniczym parkiem w stylu angielskim, w którym znajdują się liczne pawilony i zabudowania gospodarcze. Kolory jesieni i krople deszczu dodawały całości uroku. Ciekawa historia zamku opowiedziana była przez audioprzewodnika. Zwiedzając pałac podziwialiśmy Wielką Sień, Galerię Rzeźb, Salon Narożny, Salę Balową, Jadalnię Wielką, Apartament Chiński, Pokój Bilardowy, Salę Teatralną i pokoje kąpielowe. Wystrój wnętrz zachwycał przepięknymi eksponatami: meblami, żyrandolami, podłogami, kryształowymi lustrami i bogactwem zdobień oraz przestronnością. Oglądaliśmy zgromadzone dzieła sztuki oraz portrety dawnych mieszkańców, czyli członków rodu Lubomirskich i Potockich. W Stajni i Wozowni podziwialiśmy kolekcję 55 zabytkowych pojazdów konnych. Ściany Hali ozdobione są kolekcją trofeów – zwierząt przywiezionych z podróży do Afryki przez ostatniego właściciela. Po takich wrażeniach odbyliśmy ostatni spacer przez park, kierując się do naszego autokaru. Wycieczka była bardzo udana i dostarczyła nam wiele ciekawych przeżyć i wrażeń. Opiekę nad naszą grupą sprawowały p. Dorota Sala, p. Anna Kaleta i p. Ewa Kaczmarczyk.


Ćwiczenia taktyczno - bojowe w PSP w Mominie

W budynku naszej szkoły, w dniu 18 października miały miejsce ćwiczenia Jednostki  Ratowniczo - Gaśniczej z Ostrowca Świętokrzyskiego.

Działania strażaków polegały m. in. na ugaszeniu pożaru, a także udzieleniu pomocy poszkodowanym dzieciom. Ćwiczone były metody ewakuacji z budynku różnymi wyjściami. Część dzieci odgrywała rolę poszkodowanych, których strażacy wynosili z płonącego budynku i udzielali pierwszej pomocy.


Akademia z okazji Dnia Nauczyciela w PSP Momina

Obchody Dnia Edukacji Narodowej są doskonałą okazją do wyrażenia podziękowań za twórczy wysiłek nauczycieli  i  pracowników szkoły uczestniczących w dziele kształtowania szlachetnych serc i światłych umysłów swoich wychowanków.

13 października odbyła się w naszej szkole uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W obchodach wzięli udział uczniowie szkoły ubrani na galowo, aby w ten sposób zaakcentować wyjątkowość święta. Tradycyjnie uczniowie aktywnie włączyli się w zorganizowanie uroczystości dla wszystkich pracowników szkoły. Przygotowali  program artystyczny pod hasłem ,,W nauczycielu mam przyjaciela”. Na koniec części artystycznej w dowód wdzięczności uczniowie wręczyli dyrektorowi, wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły kwiaty.


Rajd pieszy Święta Katarzyna – Łysica - Święty Krzyż - Nowa Słupia

Aktywność fizyczna w połączeniu z pięknem naszej Świętokrzyskiej Ziemi to jest coś co lubimy. Pogoda dopisała, lepszej aury nie mogliśmy sobie wymarzyć wybierając termin rajdu. 9 października uczniowie klasy VII i VIII wraz z opiekunami i rodzicami wyruszyli z parkingu w Świętej Katarzynie w kierunku Łysicy czerwonym szlakiem Puszczy Jodłowej. Po drodze mijaliśmy źródełko oraz kapliczkę Świętego Franciszka. Droga na Łysicę nie była łatwa, jednak wszyscy daliśmy radę. Szybko znaleźliśmy się na szczycie  Łysicy (614 m n.p.m.) w paśmie Łysogóry. Po krótkim odpoczynku na spokojnie ruszyliśmy w kierunku Świętego Krzyża. Mijaliśmy kapliczkę Świętego Mikołaja, Kakonin z zabytkową chatą zbója Kaka. W klasztorze O. Benedyktynów każdy z nas mógł oddać pokłon Relikwiom Drzewa Krzyża Świętego. Odpoczęliśmy i posililiśmy się w Jadłodajni ,,Piwnica Pod Aniołami”. Następnie zeszliśmy Drogą Królewską na parking do Nowej Słupi. Rajd był dla nas wspaniałą przygodą i ciekawą lekcją na temat przeszłości i teraźniejszości Gór Świętokrzyskich. Należy dodać, że mimo wszelkich trudów humory nam dopisywały, świetnie się integrowaliśmy, dzięki czemu wspólnymi siłami pokonaliśmy wiele kilometrów. Wspierali nas rodzice i wychowawcy.

Dziękujemy za umożliwienie nam rajdu Panu Wójtowi Gminy Waśniów oraz Dyrekcji naszej szkoły.


Rajd pieszy trasą Trzcianka - Święty Krzyż - Nowa Słupia

15 września 2023 roku uczniowie klasy piątej i ósmej wraz z opiekunami wyruszyli czerwonym szlakiem z Trzcianki na Święty Krzyż. Na szlaku poprowadzona jest ścieżka przyrodnicza, która urozmaica wędrówkę w lesie. Po wejściu na  szczyt Łysej Góry zwiedziliśmy Bazylikę Mniejszą i oddaliśmy pokłon Relikwiom Drzewa Krzyża Świętego. Następnie udaliśmy się na gołoborze, rumowisko skalne, będące jednym z największych w środkowej Europie. Kupiliśmy sobie pamiątki na lokalnych straganach a później poszliśmy się posilić do Jadłodajni Piwnica pod Aniołami. Zachwyceni pięknem przyrody zeszliśmy Drogą Królewską do Nowej Słupi. Wiemy, że Ziemia Świętokrzyska skrywa wiele tajemnic, dlatego odwiedziliśmy również Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich ,,Łysa Góra” zwany jako Park Legend w Nowej Słupi. Po całym obiekcie oprowadzał nas wirtualny przewodnik, legendarny Pielgrzym Świętokrzyski Emeryk. Usłyszeliśmy legendy o powstaniu Kielc, Kakonina, Świętego Krzyża oraz najstarsze przekazy z naszego regionu. Przekraczaliśmy też bramy piekła, aby na własne oczy zobaczyć Madejowe Łoże. Dużo emocji zyskaliśmy dzięki symulatorowi miotły. W sali edukacyjnej dowiedzieliśmy się, że magiczne zdarzenia miały wytłumaczenie w prawach przyrody i fizyki w sposób naukowy. Następnie wybraliśmy się wszyscy na lody do Lodziarni Tradycja. To był bardzo udany, pełen wrażeń wyjazd.                                                                      

Dziękujemy Dyrekcji naszej szkoły za zgodę na ten wyjazd a Panu Wójtowi Krzysztofowi Gajewskiemu za umożliwienie nam przejazdu w obydwie strony.


 VI edycja  "Sprzątamy dla Polski"

4 października 2023 r. uczniowie naszej szkoły włączyli się do ogólnopolskiej akcji. Głównymi  celami tego przedsięwzięcia jest promowanie czystego środowiska przyrodniczego, walka z zanieczyszczeniami w lasach, parkach, skwerach i innych terenach zielonych; właściwe umieszczanie śmieci w pojemnikach, edukacja na temat odpadów oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. Uczniowie wyrabiają sobie nawyki odpowiedzialności środowiskowej. Dzieci pod opieką wychowawców i opiekunów z dużym zaangażowaniem sprzątali teren szkoły, plac przy kościele parafialnym, zagajniki. Wszyscy wyposażeni w jednorazowe rękawiczki oraz kolorowe worki z zapałem zbierali i segregowali śmieci.

Pamiętajmy, aby dbać o środowisko każdego dnia, nie tylko w czasie akcji.


Dzień Chłopaka oraz pożegnania lata

Piękna, słoneczna aura towarzyszyła uczniom piątej klasy podczas świętowania Dnia Chłopaka oraz pożegnania lata. Dzieci wspaniale bawiły się, piecząc kiełbaski przy ognisku i wspominając minione wakacje.


Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania to jedno z tych wydarzeń, które jest zarówno przyjemne jak i pożyteczne. Święto  w naszym kraju  ma ponad 20 - letnią tradycję. Zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Patronką wydarzenia jest autorka książek dla dzieci i młodzieży − Janina Porazińska. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest 29 września.

Jak co roku nasza szkoła również przyłączyła się do akcji i z ust zarówno nauczycieli, ale przede wszystkim dzieci wybrzmiały teksty ulubionych książek. Zaczytanych uczniów można było zobaczyć  w różnych zakątkach szkoły.

Zachęcamy wszystkich uczniów, aby Dzień Głośnego Czytania, nie był tylko jednym dniem, ale codziennością w życiu młodego czytelnika.


Dzień Chłopaka

28 września klasa 4 obchodziła Dzień Chłopaka  na Zielonym Wzgórzu w Mominie. Była to również okazja do integracji klasy oraz wspólnej zabawy na łonie natury. Pani Danuta Kłonica oprowadziła uczniów po swoim pięknym ogrodzie, w którym rośnie wiele ciekawych gatunków kwiatów, drzew iglastych i liściastych. Następnie klasa uczestniczyła w licznych grach i zabawach, karmiła króliki, alpaki oraz kuce. Piękna pogoda pozwoliła na zorganizowanie ogniska z kiełbaskami. Na koniec pobytu wszyscy uczniowie wzięli udział w konkursie wiedzy o poznanych roślinach i otrzymali od właścicieli słodkie upominki. 


 Europejski Tydzień Sportu 

 

26 września 2023 r.  w ramach Europejskiego Tygodnia Sportu odbył się turniej piłki siatkowej. W turnieju rywalizowali ze sobą dziewczęta i chłopcy.

 


Bezpieczeństwo podczas pracy w gospodarstwie rolnym

27 września uczniowie klas 1-3 naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z pracownikami Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Oddział Regionalny w Kielcach. Podczas ciekawie prowadzonej rozmowy uczniowie ugruntowali wiedzę na temat bezpieczeństwa podczas pracy w gospodarstwie rolnym, ze szczególnym uwzględnieniem zapobiegania wypadkom z udziałem zwierząt gospodarskich i maszyn rolniczych. Spotkanie uatrakcyjniły zabawy edukacyjne typu koło fortuny, wspólne układanie puzzli, które umożliwiły dzieciom zaprezentowanie wiedzy na podany temat. Na zakończenie każdy uczestnik spotkania otrzymał certyfikat potwierdzający zdobycie wiedzy o bezpieczeństwie w gospodarstwie rolnym, pamiątkową kolorowankę oraz słodki upominek.


ŚWIĘTOKRZYSKI KONGRES SAMORZĄDÓW UCZNIOWSKICH

26 września 2023 r. w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach, odbył się Świętokrzyski Kongres Samorządów Uczniowskich, którego organizatorami byli Pan Kazimierz Mądzik Świętokrzyski Kurator Oświaty oraz Rada Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej przy Ministrze Edukacji i Nauki.

Celem Kongresu było zwiększenie efektywności działań samorządów uczniowskich, zachęcenie młodych ludzi do większego zaangażowania w działania swoich społeczności szkolnych oraz lokalnych, doskonalenie umiejętności działania zespołowego, tworzenie silnej społeczności uczniowskiej, współpraca, a także budowanie świadomości obywatelskiej wśród rówieśników. Spotkanie było okazją do dyskusji oraz wymiany dobrych praktyk w zakresie funkcjonowania samorządów uczniowskich.

Szkołę z Mominy reprezentowali opiekun Samorządu Uczniowskiego Anna Kaleta wraz z przewodniczącym Jankiem Kłonicą

W czasie spotkania odbyła się prelekcja na temat „ABC Samorządu Szkolnego”, warsztaty „Jak dobrze działać w samorządzie szkolnym” oraz dyskusja w formie Q&A, które prowadzili przedstawiciele Rady Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej przy Ministrze Edukacji i Nauki.


Park Legend w Nowej Słupi

Chyba każdy mieszkaniec regionu świętokrzyskiego słyszał o sabatach czarownic, zbóju Kaku czy też Emeryku. Te i wiele innych, regionalnych historii czekało na nas  w nowym obiekcie, jakim jest Park Legend w Nowej Słupi. Właściwie nazywa się on Parkiem Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich „Łysa Góra”. Na koniec ścieżki edukacyjnej wiele radości wywołał lot na miotle oraz pyszne lody.


Dzień Kropki w grupie 3, 4 – latków

      Dzień Kropki jest to dzień odwagi i zabawy. Tego dnia przedszkolne zabawy, wypełnione były kolorowymi kropkami. Dostrzegaliśmy kropki tam, gdzie wcześniej nikt na nie, nie zwracał uwagi. Okazało się, że kropki towarzyszą nam w naszym codziennym życiu: są w kropkach biedronki, z kropki można utworzyć słońce, bombkę choinkową, kolorową kulę i piłkę. Uwieńczeniem dnia była kropkowa sesja zdjęciowa, gdzie motywem przewodnim oczywiście były kropki.


Narodowe Czytanie

W Szkole Podstawowej w Mominie odbyło się „Narodowe Czytanie”. To ogólnopolska akcja organizowana pod patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Jest to przedsięwzięcie, którego celem jest budowanie postaw patriotycznych poprzez szerzenie znajomości klasyki literatury polskiej, promowanie najpiękniejszych dzieł polskiej literatury oraz promowanie czytelnictwa. Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku pod patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej wspólną lekturą ,,Pana Tadeusz” Adama Mickiewicza. Lekturą tegorocznej 12. odsłony Narodowego Czytania jest ,,Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. W Naszej szkole uczniowie klas IV - VIII mieli okazję wysłuchać fragmentów powieści zaprezentowanych przez uczniów.


Rozstrzygnięto konkurs „Oszczędzaj środowisko, bądź eko ponad wszystko”

15 czerwca w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbyło się rozstrzygnięcie  konkursu ekologicznego pn.: „Oszczędzaj środowisko, bądź eko ponad wszystko”, organizowanego dla szkół podstawowych z terenu województwa świętokrzyskiego.

Miło nam ogłosić, że  w powiecie ostrowieckim zwyciężyła Publiczna Szkoła Podstawowa im. Mjr. Jana Piwnika „Ponurego” w Mominie. Jednocześnie jesteśmy na szóstym miejscu w województwie.

Nagrody finalistom wręczyli marszałek Andrzej Bętkowski i wicemarszałek Marek Bogusławski, którzy dziękowali nauczycielom za promowanie wśród dzieci i młodzieży postaw proekologicznych.


 Kiermasz  "Zdrowa przekąska"

W dniu 1 czerwca 2023 r. odbył się szkolny kiermasz "Zdrowa przekąska", w którym wzięły udział klasy 0 - VIII. Stoiska kiermaszowe wyglądały imponująco. Młodszym uczniom w przygotowaniach i sprzedaży pomagali Rodzice, którym serdecznie dziękujemy za zaangażowanie!

W trakcie kiermaszu odbył się konkurs na najlepszą i najzdrowszą przekąskę o nagrodę Złotego, Srebrnego i Miedzianego Jabłka. Komisja konkursowa stanęła przed nie lada wyzwaniem, wybierając spośród zakwalifikowanych  do konkursu dwóch przekąsek z każdej klasy - trzy najlepsze pod względem składu, pomysłowości i jednocześnie prostych w przygotowaniu. A oto nagrodzeni uczniowie i ich super zdrowe przekąski:  
I Nagrodę - Złote Jabłko otrzymał Adam Mazurek z klasy IV za "Deserową bombę witaminową",
II Nagroda - Srebrne Jabłko przyznano Jakubowi Kasprzykowi z klasy V za "Eliksir Shreka",
III Nagrodę - Miedziane Jabłko otrzymał Adam Kozieł z klasy VIII za "Ciasto z owocami". 
Zwycięzcom gratulujemy!

 Programy prozdrowotne

W zakończonym już roku szkolnym 2022/ 2023 w naszej szkole było realizowanych kilka programów prozdrowotnych. Uczniowie klas młodszych uczestniczyli w programie "Nie pal przy mnie, proszę!", zaś starsi w programie "Znajdź właściwe rozwiązanie". Oba programy były dla uczniów źródłem rzetelnej wiedzy na temat problematyki palenia tytoniu i korzyści wynikających z niepalenia papierosów. Uczniowie klasy IV uczestniczyli w specjalnie przygotowanym dla nich programie antytytoniowej edukacji zdrowotnej pod tytułem "Bieg po Zdrowie". Atrakcyjna forma programu sprzyjała wzmacnianiu u uczniów poczucia własnej wartości oraz umacniała w dokonywaniu przez nich świadomych wyborów i wyrażaniu własnych opinii. Czwartym programem był program z kilkunastoletnią już tradycją - "Trzymaj Formę!", którego celem jest kształtowanie i rozwijanie u uczniów nawyków zdrowego stylu życia. Zwieńczeniem realizacji wszystkich programów był Tydzień Zdrowia, który obchodziliśmy w dniach 29 maja do 2 czerwca 2023 r. W tych dniach odbyły się wystawy prac plastycznych o tematyce antytytoniowej. Młodsi uczniowie przygotowali plakaty z bohaterem programu sympatycznym Dinkiem, czwartoklasiści - komiksy, a starsi uczniowie ulotki z wykorzystaniem technologii informatycznej. Odbyły się liczne międzyklasowe rozgrywki sportowe w grach zespołowych. Tydzień Zdrowia zakończył się szkolnym kiermaszem "Zdrowa przekąska".


„Matematyka, fizyka w druku 3D”

W roku szkolnym 2022/23 w ramach innowacji pedagogicznej odbywały się zajęcia z wykorzystaniem drukarki 3D, która została zakupiona do szkoły w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”. Innowacja ta była adresowana głównie dla uczniów klas 7 i 8, ale bardzo chętnie brali w niej udział uczniowie klasy 6 oraz uczniowie z młodszych klas. Część zajęć odbywała się w pracowni druku 3D, gdzie uczniowie mogli uczestniczyć w procesie przygotowywania modelu oraz jego wydruku. Uczniowie mieli możliwość poznania budowy, oprogramowania oraz podstaw obsługi drukarki Zortrax M200 Plus. Na zajęciach uczniowie byli motywowani do rozwijania kreatywności i innowacyjności oraz inspirowani do poszukiwania nowatorskich rozwiązań i sposobów uczenia się matematyki i fizyki.

W ramach innowacji wraz z uczniami wydrukowaliśmy modele pozwalające zobrazować twierdzenie Pitagorasa, liczne przybory geometryczne, krzywik, ruchomy kątomierz, kostki do gry, wahadło matematyczne, popiersie A. Einsteina, figurki balansujące, ruchomą rybę i węże, model średniowiecznego zamku, ozdoby świąteczne i wiele innych. Dzięki części z tych wydruków fizyka i matematyka zyskały namacalny wygląd.

Przedmioty wydrukowane w 3D były wykorzystywane na wybranych lekcjach matematyki i fizyki. Efekty pracy drukarki można oglądać przez cały czas w sali numer 10.


Wycieczka do Kazimierza Dolnego

06.06.2023 uczniowie klas 1 - 3 wraz z przewodnikiem Biura Turystycznego „Delfin” oraz wychowawcami wyruszyli na jednodniową wycieczkę autokarową do Kazimierza Dolnego. Uczestnicy spacerowali zabytkowymi uliczkami miasta podziwiając kamienice Przybyłów i zabytkową studnię. Następnie na dziedzińcu zamku obronnego  z XIII wieku wysłuchali ciekawych opowieści o historii miasta. Kolejnym punktem programu były warsztaty koguciarskie, podczas których każdy uczestnik miał możliwość własnoręcznie wykonać kazimierskiego koguta z ciasta drożdżowego. Po pysznym obiedzie  uczestnicy wyjazdu odbyli spacer wąwozem Korzeniowy Dół, gdzie podziwiali odsłonięte w wyniku erozji wodnej korzenie starych drzew oraz warstwy skał lessowych o pięknym żółtym kolorze. Nie obyło się również bez zakupu pamiątek, wspólnych zdjęć i pysznych lodów.


POŻEGNANIE ÓSMEJ KLASY

W dniu 16 czerwca 2023 roku uczniowie klasy 8 uroczyście zakończyli naukę w Publicznej Szkole Podstawowej im. mjr. Jana Piwnika „Ponurego” w Mominie, chociaż oficjalnie odbiorą świadectwa 23 czerwca. W pięknych słowach podziękowali Dyrekcji, Gronu Pedagogicznemu, Rodzicom oraz pracownikom obsługi. Były wspomnienia, kwiaty, uśmiech i wzruszenie. Pani Dyrektor Barbara Poreckowska życzyła wszystkim powodzenia na nowym etapie życia.  Po części oficjalnej uczniowie wraz z rodzicami zaprosili zgromadzonych gości na poczęstunek.

Drodzy Uczniowie, mamy nadzieję, że tak jak my, będziecie nas wspominać z uśmiechem. Wy uczyliście się od nas, ale i my od Was, bo życie na każdym etapie jest niekończącą się nauką. POWODZENIA!


Pierwsza pomoc

1 czerwca uczniowie klasy 8 przygotowali dla swoich młodszych koleżanek i kolegów z klasy 4 pokaz z udzielania pierwszej pomocy. W ramach pokazu czwartoklasiści mogli poćwiczyć układanie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej, dowiedzieli sie jak wzywać pomoc oraz jak postępować w sytuacjach zagrażających zdrowiu lub życiu człowieka.


"Lektura przyjazna uczniom" - innowacja pedagogiczna  kl. V

Uczniowie z klasy V podczas zajęć języka polskiego pracowali z lekturą pt. „Ania z Zielonego Wzgórza” kanadyjskiej autorki Lucy Maud Montgomery. Głównym celem innowacji było rozwijanie zamiłowania do literatury, popularyzowanie czytelnictwa, zaktywizowanie do twórczego wysiłku, zachęcenie do czytania literatury. Podjęte działania miały na celu rozwijanie wyobraźni oraz docenienie piękna i wartości płynących z obcowania z książką, a także ze sprawnego posługiwania się językiem polskim.

Podczas zajęć uczniowie wyszukiwali w tekście powieści informacje dotyczące głównej bohaterki, jej wyglądu, zachowania, charakteru. Na tej podstawie opracowali opis postaci. Opowiadali o niezwykłych przygodach Ani, przebierali się za ulubioną postać z powieści i reprezentowali na forum klasy. W grupach lub indywidualnie wykonali lapbooki dotyczące książki, które zostały wystawione na holu szkoły. Realizując poszczególne zadania, uczniowie pracowali  bardzo chętnie i byli aktywni. Wykazali się kreatywnością, umiejętnością współpracy, prezentowania własnych uzdolnień.

 

Razem tworzyMY EKO świętokrzyskie

            W dniach 15 - 19 maja 2023 roku nasza szkoła wzięła udział w konkursie „Oszczędzaj środowisko, bądź eko ponad wszystko”.

Organizatorem akcji był Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.

Konkurs był skierowany do uczniów wszystkich szkół podstawowych, zlokalizowanych na terenie województwa świętokrzyskiego i polegał na zebraniu jak największej masy pustych oraz zgniecionych plastikowych butelek po napojach (butelki PET).

Główne cele konkursu to edukacja dzieci i młodzieży w zakresie prawidłowej gospodarki odpadami komunalnymi oraz promowanie działań mających wpływ na kształtowanie proekologicznych postaw w dalszych etapach życia.

Nasi uczniowie jak zwykle nie zawiedli - w ciągu kilku dni zebraliśmy 300 kg pustych butelek. Brawo!


Dzień Dobrych Uczynków

,,Piękno rodzi się w sercu, odbija w oczach i żyje w uczynkach”

    19 maja obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Dobrych Uczynków, czyli święto społecznych  i bezinteresownych działań. Pomysłodawcą tej akcji jest Fundacja Ekologiczna Arka, która zachęca do czynienia dobrych uczynków na rzecz ludzi, zwierząt lub środowiska naturalnego. Nad przebiegiem wydarzenia czuwały zaangażowane uczennice z aktywu bibliotecznego.

   Każdy z nas może codziennie zrobić dobry uczynek, który sprawi, że ktoś poczuje się lepiej. Nie muszą to być wielkie rzeczy, mogą to być proste gesty, np. uśmiechnięcie się do kogoś smutnego, zapytanie sąsiada o samopoczucie, czy zerwanie polnych kwiatów dla mamy.

Dziękujemy dziś tym uczniom, którym się udało zrobić coś dobrego i wywołać radość i uśmiech na twarzach innych osób. Mamy nadzieję, że za rok będzie ich jeszcze więcej!

Pamiętajcie!   Dobro powraca!


Dzień Strażaka w Waśniowie

3 maja 2023 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w uroczystych obchodach Dnia Strażaka w Waśniowie.


„Młodzież zapobiega pożarom”

28 kwietnia na terenie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowcu Św. odbyły się eliminacje powiatowe do Ogólnopolskiego Turnieju Pożarniczego „Młodzież zapobiega pożarom”.

Naszą szkołę reprezentowali:

 w kategorii klas I - IV: Franciszek Duda

w kategorii klas IV – VIII: Zuzanna Jop zajmując II miejsce.


 „Tańczę dla zdrowia” 

Nasza szkoła wzięła udział w akcji „Tańczę dla zdrowia” z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca, który obchodzony jest 29 kwietnia. W dniach 25-27 kwietnia uczniowie klas VI, VII i VIII uczestniczyli w zajęciach tanecznych w ramach zajęć wychowania fizycznego.


„Zaelektryzowani” z wizytą w naszej szkole

Chemia i fizyka to nie tylko regułki książkowe, których trzeba się nauczyć, ale to także wiedza praktyczna, która może nam się przydać w życiu codziennym.

Dnia 5 maja 2023r. do naszej szkoły przyjechał animator grupy „Zaelektryzowani” z Lublina, który zaprezentował interaktywny spektakl  pt. „Fizyka wszędzie styka”.

Celem pokazu było przybliżenie tajników fizyki i chemii w bardzo prosty i atrakcyjny sposób, zrozumiały dla tych najmłodszych i najstarszych uczniów naszej szkoły. W programie znalazły się zabawy z gazami (ciekły azot, hel, metan), ale również ciekawe zjawiska z fizyki (ciśnienie w próżni). Eksperymenty przysporzyły uczniom wiele śmiechu i radości. 

Dużą atrakcją dla naszych uczniów była możliwość aktywnego uczestnictwa w pokazie i doświadczenia na własnej skórze zjawisk przyrody. Pan animator przekazał nam trudną wiedzę z fizyki i chemii z elementami humoru oraz zadbał o to, aby nikt na widowni się nie nudził. Co ważne, animator zwrócił szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa przy samodzielnej próbie wykonywania doświadczeń – więc nie próbujcie tego sami bez pozwolenia nauczycieli i rodziców!

 


Europejski Tygodzień Szczepień

Szczepienia ochronne, obok higieny i antybiotyków uważane są za jedno z największych osiągnięć współczesnej medycyny. Stosowanie ich w znaczny sposób przyczyniło się do opanowania groźnych epidemii chorób zakaźnych.

W dniach 24.04.2023 r. do 30.04.2023 r. przypadają obchody Europejskiego Tygodnia Szczepień ustanowionego przez Światową Organizację Zdrowia WHO.

W naszej szkole w tych dniach przeprowadzone zostaną działania informacyjno - edukacyjne, mające na celu zwiększenie wiedzy na temat korzyści wynikających ze szczepień ochronnych. Działaniom patronuje Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ostrowcu Św.. 

 

"PIERWIASTKOWY ZAWRÓT GŁOWY"

W dniu 26 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 5 im. Stefana Żeromskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim odbył się finałowy etap III Powiatowego Konkursu Biologiczno - Chemicznego "PIERWIASTKOWY ZAWRÓT GŁOWY" pod patronatem Prezydenta Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosława Górczyńskiego. Naszą Szkołę reprezentowała uczennica klasy VIII - Wiktoria Zielińska, która otrzymała wyróżnienie. Gratulujemy!  


WIWAT MAJ, 3 MAJ!   

Z okazji 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w naszej szkole odbył się uroczysty apel. Wszyscy uczniowie odśpiewali hymn państwowy, a następnie z uwagą słuchali pięknych wierszy, piosenek oraz ważnych informacji o historii polskiej konstytucji.

 

 


XVI Powiatowy Konkurs Poezji i Piosenki  Religijno - Patriotycznej

„Bóg, Honor, Ojczyzna”

W kwietniu w naszej szkole odbyły się eliminacje do  XVI Powiatowego Konkursu Poezji i Piosenki  Religijno - Patriotycznej „Bóg, Honor, Ojczyzna” dla klas VI – VIII Szkół Podstawowych .  Rozdanie nagród rzeczowych  i dyplomów odbyło się dnia 28.04.2023r. 

 Wyniki konkursu: 

Piosenka   

I  - Jop Zuzanna kl. VIII

II - Dziedzic Oliwia kl. VI

III - Siastacz  Magdalena kl. VI

Wyróżnienia: Grunt Nikola kl. VII i Pytel Maja kl. VI

Poezja        

I  - Kłonica Jan kl. VII

II  - Surowiec Amanda kl. VI

 

Wtorki z medycyną – wyjazd do Collegium Medicum UJK w Kielcach

       Uczniowie klasy VI, VII, VIII w ramach projektu ,,Wtorki z medycyną’’ w Collegium Medicum UJK w Kielcach wysłuchali wykładu pt. ,,Pierwsza pomoc w nagłych przypadkach’’. Następnie obejrzeli Centrum Symulacji Medycznej, gdzie mogli samodzielnie sprawdzać w jaki sposób obsługuje się USG, endoskop, defibrylator. Obejrzano  wyposażenie i zastosowanie różnych urządzeń do ratowania życia ludzkiego w karetce pogotowia. Poza tym dzieci mogły mierzyć sobie ciśnienie, EKG, tętno, RKO, zakładać pulsoksymetr. Wyjazd był bardzo interesujący i dostarczył wszystkim wiele wiadomości, umiejętności i radości. 

 
 

XLVII Rajd Primaaprilisowy - Maruszów 2023

1 kwietnia uczniowie klas VII i VIII wzięli udział w rajdzie pieszym, którego głównym organizatorem był ostrowiecki oddział PTTK im S. Jeżewskiego Trasa rajdu Zawichost – Piotrowice – Linów – Maruszów liczyła 11 km. Wycieczka miała na celu promocję walorów przyrodniczych Małopolskiego Przełomu Wisły, propagowanie hasła „Wędruj z nami” i turystyki pieszej jako czynnego wypoczynku, powitanie wiosny w plenerze oraz rozbudzanie pasji krajoznawczych wśród dzieci i młodzieży. Ciekawym punktem w programie rajdu było zwiedzanie gotyckiego kościoła p.w. Św. Jana Chrzciciela w Zawichoście oraz skansenu „Galeria pod chmurką” w Maruszowie. Wspólną wyprawę zakończyło ognisko turystyczne z konkursami.

 


,,Klasa V na Olimpie”

          Jak nie  nudzić się w szkole wiedzą uczniowie klasy V a.  14.04.23 r. w  ramach innowacji  pedagogicznej  uczniowie na lekcji poświęconej mitologii greckiej jako bogowie i boginie opowiadali swoje dzieje i przygody. Wszyscy włożyli wiele pracy, aby nie tylko wyglądać jak mieszkańcy Olimpu i posiadać stosowne atrybuty, ale przede wszystkim zainteresować swoich kolegów i koleżanki pięknym opowiadaniem mitów. 


2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony w 2008 r. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie.  5 kwietnia 2023 r. uczniowie naszej szkoły na znak solidarności z osobami dotkniętymi autyzmem założyli niebieskie ubrania. Kolor niebieski jest  bowiem symbolem autyzmu.


Przedstawienie teatralne pt: „ Kopciuszek” 

27 marca uczniowie klas I, II i III wraz z wychowawcami udali się do Osiedlowego Domu Kultury „Malwa” w Ostrowcu Św. na przedstawienie teatralne pt: „ Kopciuszek”  w wykonaniu aktorów Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa. Znana i lubiana przez dzieci baśniowa historia jeszcze raz przypomniała wszystkim, że w życiu warto być dobrym, kochać i mieć marzenia. Wartka akcja i bogata oprawa muzyczna oraz efekty świetlne sprawiły dzieciom wiele radości i dostarczyły niezapomnianych przeżyć.


Warsztaty zawodoznawcze - Renowatoria Janik

W dniu 15 marca uczniowie klasy VII oraz VIII wzięli udział w warsztatach w Renowatorii Janik koła Kunowa. Własnoręcznie przygotowywali obrazy z użyciem naturalnych materiałów oraz chrobotka reniferowego. Wspólnie piekli kiełbaski, bawili się przy muzyce, grali w gry. Wszystkie wykonane prace uczniowie zabrali ze sobą do domu.

 
 

Dzień Kobiet 2023

8 marca w naszej szkole odbył się koncert z okazji Dnia Kobiet, na którym wystąpili młodzi artyści pod opieką Pana Grzegorza Kowalskiego. W zakładce Galeria znajdziemy fotorelację z tego wydarzenia.


Mistrzostwach Powiatu Ostrowieckiego w Drużynowym Tenisie Stołowym

W dniu 21.02. 2023r. na hali PSP w Kunowie zostały rozegrane Powiatowe Zawody w Drużynowym Tenisie Stołowym Dziewcząt Szkół Podstawowych rocznika 2008 - 2009. Naszą szkołę reprezentowały uczennice: Karolina Kucharska, Zuzanna Jop, Dominika Jabłońska. Po rozegranych meczach systemem „każdy z każdym”, dziewczęta zajęły III miejsce.

W dniu 24.02. 2023 r. w PSP w Sarnówku, zostały rozegrane Powiatowe Zawody w Drużynowym Tenisie Stołowym Chłopców Szkół Podstawowych rocznika 2010 i młodsi. Chłopcy z naszej szkoły w składzie: Piotr Jabłoński, Jakub Bojara i Patryk Rychta zajęli V miejsce.

 

 

DZIEŃ POSTACI LITERACKIEJ 

    Biblioteka szkolna i  Samorząd Uczniowski  w ramach promocji czytelnictwa i literackich zainteresowań  25 stycznia 2023 r.  w naszej szkole   zorganizowała  ,,DZIEŃ POSTACI LITERACKIEJ”. Każdy bez względu na wiek mógł się przebrać za swojego ulubionego bohatera bajkowego lub baśniowego. Dzieciństwo często kojarzy się nam z książkami czytanymi przez rodziców  lub dziadków, a potem czytanymi samodzielnie. Dlatego też nasza szkoła stała  się prawdziwą  „krainą bajek”, a uczniowie zamienili się w literackich  bohaterów. Spotkaliśmy  więc przeróżne  postacie literackie, które przemierzały szkolne korytarze jakby dopiero co opuściły karty książek. Nie zabrakło księżniczek, czarownic, Ań z Zielonego Wzgórza, Czerwonych Kapturków, Tygrysków, Prosiaczków, Harrych Potterów, a nawet zawitali do nas Piraci z Karaibów oraz Alina i Balladyna. Bardzo dziękuję wszystkim za zaangażowanie, bo zabawa była wyśmienita, zresztą zobaczcie sami:

 

"Od informatyki do robotyki"

"Od informatyki do robotyki" innowacja pedagogiczna prowadzona w ramach lekcji informatyki oraz zajęć świetlicowych.  Wykorzystując wsparcie rządowego Programu Laboratoria Przyszłości oraz angażując się w Europejską akcję Code Week pozwala na uatrakcyjnienie zajęć szkolnych oraz rozwijanie zainteresowań i talentów uczniów.


Innowacja pedagogiczna z języka polskiego  - "Lektura przyjazna uczniom" kl. V

W ramach innowacji uczniowie w grupach wykonali makietę do lektury ,,Chłopcy z Placu Broni”. Zadaniem  grup było przedstawienie placu zabaw chłopców, zgodnym  z opisem zamieszczonym w powieści. Dzieci chętnie przystąpiły do wykonania tej pracy.

 
 

Mikołajki w klasie VII


Mikołajowy wyjazd do kina

01 grudnia 2022 klasy VII oraz VIII odbyły mikołajowy wyjazd do kina w Ostrowcu Świętokrzyskim na film pt. "Listy do M 5". Przed projekcją filmu, dzięki uprzejmości kina, uczniowie obejrzeli wystawę zatytułowaną : "Sierpień 80". Kustosz wystawy przybliżył uczniom historię prawdziwych wydarzeń uwiecznionych na zdjęciach. Następnie uczniowie wpisali się do pamiątkowej księgi. Film wprowadził wszystkich uczniów w radosną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia.

O wesołym Sindbadzie Żeglarzu”

28 listopada uczniowie klas I , II i III wraz z wychowawcami udali się na przedstawienie teatralne pt : ,,O wesołym Sindbadzie Żeglarzu” w wykonaniu aktorów z Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa. Spektakl odbył się w  Osiedlowym Domu Kultury „Malwa” w Ostrowcu Świętokrzyskim. Przepełniona humorem sytuacyjnym i słownym akcja oraz zaaranżowane środki sceniczne wywołały u uczniów zachwyt i entuzjazm. Dzieci z zapartym tchem śledziły losy głównego bohatera i razem z nim przeżywały jego przygody. Dodatkowym atutem przedstawienia były wesołe piosenki i robiące wrażenie efekty świetlne.


Legendy Orła Białego

28.11. 22 r. uczniowie kl.  IV i V  obejrzeli Legendy Orła Białego  w DK ,,Malwa” w Ostrowcu Św. Klimatyczne i bardzo nowatorskie przedstawienie z początków tworzenia polskiej tożsamości zaprezentował Katolicki Teatr Edukacji z Krakowa. Podczas spektaklu przypomniano legendarne postacie: Popiela, Piasta Kołodzieja i jego żony Rzepichy, Lecha, Czecha i Rusa, Wandy, co nie chciała Niemca. Wspomniano także ważne wydarzenia, np.: ślub Mieszka z Dobrawą, postrzyżyny Siemowita (Ziemowita), syna Rzepichy i Piasta Kołodzieja, chrzest Polski. Ten moment spektaklu z pewnością na długo zapadnie w pamięć naszym uczniom, bowiem w rolę króla Bolesława – ku swemu zaskoczeniu – wcielił się zaproszony na scenę Filip  z kl.  V. Jego debiut sceniczny był bardzo udany, co można m.in. zobaczyć na załączonych zdjęciach. Uczniowie i uczennice z uwagą oglądali inscenizację, podziwiali ciekawą scenografię, efekty świetlne oraz kostiumy. Była to także okazja do praktycznego ćwiczenia umiejętności, jak należy zachować się w teatrze.


Dzień Pluszowego Misia

Dzień Pluszowego Misia co rok obchodzimy 25 listopada. To nie jest przypadkowa data, bo właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Samo święto nie ma jednak długiej tradycji, obchodzimy je dopiero od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś obchodził swoje setne urodziny.

,, Czy to jutro, czy to dziś, każdemu potrzebny jest miś” pod takim hasłem odbyły się obchody Dnia Pluszowego Misia w ZSP w Mominie zorganizowane przez bibliotekę i samorząd  szkolny.

 

Konkurs „Przemoc to niemoc”

PSP w Mominie przystąpiła do konkursu plastycznego „Przemoc to niemoc”, zorganizowanego przez PCPR w Ostrowcu Świętokrzyskim. Uczniowie naszej szkoły zostali wyróżnieni w następujących kategoriach:

Przedszkole: Piotr Zięba, Grzegorz Zięba, Barbara Kaczmarska

Klasy I – III: Magdalena Karcz-Bidos

Klasy IV – VI: Dawid Białek, Adam Mazurek, Roksana Wawrzak, Jakub Staniek, Kamil Mazur, Julia Derlatka

Pozostali uczestnicy zostali nagrodzeni pluszakami.


Akcja „Pomarańczowa wstążka”

Uczniowie naszej szkoły przystąpili do akcji „Pomarańczowa wstążka”, która miała na celu eliminowanie agresji i przemocy.


DZIEŃ ZDROWEGO ŚNIADANIA

Wszyscy wiemy, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. 8 listopada obchodziliśmy Dzień Zdrowego Śniadania. Ustanowienie tego święta jest odpowiedzią na rosnący problem otyłości wśród młodzieży oraz ogólne zniechęcenie do wczesnego jedzenia śniadania przez dzieci. Tego dnia uczniowie naszej szkoły nie przynosili do szkoły chipsów, słodkich napojów czy niezdrowych przekąsek. Na zajęciach z wychowawcami rozmawiali o tym, jakie powinno być idealne śniadanie. Dzieciaki  samodzielnie przygotowywały przepyszne kanapki, wykonywały plakaty o zdrowym odżywianiu, a także ciekawe przepisy na sałatki. Mamy nadzieję, że zdrowe śniadanie na co dzień zagości w domach naszych uczniów.


 


 „Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem

       - staje się jedynie zbiorem ludzi

        czasowo zajmujących dane terytorium”

                                                       ( Józef Piłsudski)

    Pod takim hasłem  w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji  104 Rocznicy Odzyskania Niepodległości.  Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski, klasy V - VIII  przygotowały montaż słowno-muzyczny o patriotycznej wymowie. Apel rozpoczęto wprowadzeniem sztandaru oraz odśpiewaniem hymnu państwowego. Zaprezentowano historię utraty wolności przez Polskę i trudną drogę jej odzyskania w 1918 r. Nie zabrakło także odświętnych strojów i wyeksponowania symboli narodowych.

 

Wyjazd do kina Helios

W dniu 3 listopada klasy VII oraz VIII pojechały do kina Helios w Starachowicach na film pt. „ Johnny”. „Johnny” to oparta na prawdziwych wydarzeniach historia, która wzrusza i inspiruje. Są momenty, gdy z ekranu bije pozytywna energia, a humor pomaga przetrawić tematy śmierci i choroby. Wszyscy uczniowie jednogłośnie stwierdzili, że film zrobił na nich ogromne wrażenie. Pomimo trudnych tematów poruszanych w filmie i kilku łez uronionych w ukryciu, wszyscy byli zadowoleni i w świetnych humorach.

 

#Szkoła pamięta

Kolejny już raz uczniowie naszej szkoły dołączyli do ogłoszonej przez ministerstwo Edukacji Narodowej akcji #Szkoła pamięta, której celem jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

 

 

 


Ślubowanie pierwszoklasistów w Publicznej Szkole Podstawowej im. mjr. Jana Piwnika ,,Ponurego” w Mominie

    Dnia 25 października 2022 roku w Publicznej Szkole Podstawowej im. mjr. Jana Piwnika ,,Ponurego” w Mominie odbyła się ważna uroczystość - ślubowanie klasy pierwszej. Głównymi bohaterami uroczystości byli uczniowie klasy I  z wychowawczynią Danutą Kłonicą. Uroczystość, swoją obecnością uświetnili:  w imieniu Wójta Gminy Waśniów - kierownik Centrum Usług Wspólnych Iwona Wiśniewska, ks. Krzysztof Maziarz, dyrektor szkoły Barbara Poreckowska, wicedyrektor Barbara Granat, nauczyciele, uczniowie i rodzice.

      Dzięki  oryginalnej dekoracji, wykonanej przez rodziców, można było poczuć niezwykły klimat Dzikiego Zachodu i na chwilę przenieść się w odległe czasy kowbojów oraz stróżów prawa, z szeryfem na czele, w których role wcielili się członkowie Dziecięcego Zespołu Folklorystycznego ,,Miniaturka”.  Szeryf i jego załoga przygotowali szereg trudnych zadań, z których wszystkie pierwszaki wywiązały się celująco. Ta nietypowa podróż najmłodszych uczniów zakończyła się tańcem w stylu country i otrzymaniem wielu cennych wskazówek od starszych kolegów. Po części artystycznej pierwszoklasiści w atmosferze powagi złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły, a p. Dyrektor dokonała aktu pasowania na ucznia. Do grona społeczności szkolnej zostało przyjętych 19 uczniów: Maja Adamska, Julia Białek, Weronika Brociek, Maria Cichoń, Laura Derlatka, Vladislav Hajchuk, Magdalena Karcz-Bidos, Anna Karczewska, Maja Kozieł, Zuzanna Kwaśniak, Miłosz Loranty, Lena Obracaj, Julia Olszańska, Franciszek Pawłowski, Alicja Skrzyniarz, Bruno Stando, Franciszek Wicha, Kacper Zarzycki.

      Wszyscy nowo przyjęci do braci uczniowskiej PSP w Mominie otrzymali pamiątkowe dyplomy, medale i upominki od gospodarzy Gminy, Dyrekcji szkoły, wychowawczyni, rodziców oraz przedstawicieli klasy II. Pani Dyrektor i zaproszeni goście, życzyli pierwszakom sukcesów i wielu powodów do radości, a ich rodzicom wytrwałości w procesie wychowania oraz satysfakcji z osiągnięć ich dzieci. Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem.


Powitanie jesieni

Klasa IV w niecodzienny sposób powitała złotą, polską jesień. Przy ognisku, w wybornych humorach, miło spędziła ciepłe jesienne popołudnie.

 

 


PASOWANIE NA CZYTELNIKA

28.10.22 r. w bibliotece szkolnej PSP w Mominie   odbyło się uroczyste pasowanie uczniów kl. I na czytelników biblioteki. Pierwsze spotkanie z biblioteką szkolną to wyjątkowa uroczystość, a pierwsze wypożyczenie książki powinno na długo pozostać w pamięci dziecka. Nic więc dziwnego, że ślubowanie przyszłych czytelników  było dla nich ogromnym przeżyciem. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.

Specjalnie na tę okazję przez uczniów z aktywu bibliotecznego z kl. VII została przygotowana krótka część artystyczna, podczas której uczniowie klasy I odgadywali bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek. Był Czerwony Kapturek, Śpiąca Królewna, Jaś i Małgosia, Kopciuszek oraz Królowa Śniegu. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy w obecności Pani Dyrektor złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika.

My uczniowie pierwszej klasy,

Uroczyście przyrzekamy,

Że będziemy książki kochać,

Krzywdy zrobić im nie damy

I wskazówek i rad książek

Będziemy słuchać z uwagą,

Obowiązki czytelnika

Traktować z wielką powagą!

PRZYRZEKAMY.

Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika przez Panią Dyrektor. Nasi nowi czytelnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki, które będą im przypominały o tym uroczystym wydarzeniu. Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze.

Po takim wspólnym spotkaniu biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym czytelnikom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym, radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani.


Zwiedzamy nasz region

Uczniowie klas IV, VII,VIII wybrali się na wycieczkę do Jaskini “Raj”, najbardziej znanej atrakcji turystycznej Gór Świętokrzyskich i jednej z najpiękniejszych jaskiń krasowych naszego kraju. Odwiedzili Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu Chęcińskim, gdzie obejrzeli wystawy: “Człowiek niezwykła maszyna”, podejmującą zagadnienia związane z budową i funkcjami życiowymi człowieka i “Człowiek - trybik w machinie przyrody”, dotyczącą zagadnień ekologiczno - przyrodniczych.


Dzień Edukacji Narodowej

14 października to Dzień Edukacji Narodowej, zwany popularnie Dniem Nauczyciela. Z okazji tego Święta uczniowie klasy II i III wraz z wychowawcami przygotowali  uroczysty montaż słowno – muzyczny pod hasłem: „Dzieci rodzą się ze skrzydłami, nauczyciele pomagają im je rozwinąć”. Uroczystość była wyrazem wdzięczności dla wszystkich pracowników szkoły. Uczniowie docenili wysiłek i trud pracy nauczycieli oraz wszystkim, którzy dbają o dobro ucznia, jego edukację i bezpieczeństwo.

 


Europejski Tydzień Sportu

W ramach Europejskiego Tygodnia Sportu odbył się turniej piłki siatkowej. W turnieju rywalizowali ze sobą dziewczęta i chłopcy.

Innowacja pedagogiczna z języka polskiego  - "Lektura przyjazna uczniom"

     W roku szkolnym 2022/23 klasa V będzie realizować innowację pedagogiczną (z możliwością kontynuowania w przyszłym roku szkolnym). Umiejętność czytania jest w życiu niezbędna, o tym nie trzeba nikogo przekonywać. Aby czytanie nabrało należytej wartości istotne jest opanowanie przez uczniów umiejętności czytania ze zrozumieniem. Lekcje języka polskiego stanowią miejsce spotkania ucznia z tekstem literackim i stwarzają naturalną sytuację, w której jako odbiorca musi on odszyfrować zawarte w tekście informacje. Czytamy i omawiamy nie tylko wiersze i krótkie teksty, ale także  bardziej obszerne lektury. Innowacja "Lektura przyjazna uczniom" ma na celu uatrakcyjnienie tego procesu, wprowadzenie elementów zabawowych, nowatorskich metod i technik aktywizujących oraz wykorzystanie technologii informacyjnych. Główny cel projektu to zaszczepienie nawyków czytelniczych i rozwijanie zamiłowania do literatury. Jego podstawowym założeniem jest popularyzowanie czytelnictwa, zaktywizowanie do twórczego wysiłku i integrowanie społeczności klasowej. Podjęte działania mają na celu wdrożenie dzieci, młodzieży do częstych kontaktów z książką, zachęcenie do polubienia czytania, rozwijanie wyobraźni oraz docenienie piękna i wartości płynących z obcowania z literaturą. W  ramach innowacjii ,,Lektura przyjazna uczniom" z języka polskiego w kl.V uczniowie  wykonali makietę ,,Kraina Narnii". Prace zostały  wyeksponowane na holu szkoły.


                                            Europejski Tydzień Kodowania
CodeWeek to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa „ścigają się” w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. Polska jest jednym z jej liderów - w 2020r. zajęliśmy pierwsze miejsce w rankingu. Akcja co roku organizowana jest na terenie całej Europy i dedykowana wszystkim, którzy chcą rozpocząć lub kontynuować przygodę z programowaniem. Zagadnienie nauki programowania z roku na rok przybiera na sile ze względu na rosnące potrzeby rynku pracy i walory edukacyjne, takie jak rozwój umiejętności analitycznego i logicznego myślenia. W naszej szkole uczniowie klas starszych na lekcjach informatyki przygotowali zadania i zabawy związane z kodowaniem „na dywanie” dla uczniów z klas młodszych. Uczniowie klas I-III świetnie się bawili kodowaniem. Proponujemy kontynuację tych zabaw również w domu na

https://www.gov.pl/web/koduj/zabawy-dla-rodzicow-i-dzieci


7 października 2022 r. uczniowie naszej szkoły reprezentowali nas podczas uroczystości poświęcenia sztandaru i nadania Zespołowi Szkół nr 1 w Opatowie imienia – płk. Jana Piwnika „Ponurego”.


Sprzątamy dla Polski

4 października 2022 roku odbyła się IV edycja akcji #SprzątamyDlaPolski organizowanej przez Stowarzyszenie “Dla Polski” pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, Ministra Edukacji i Nauki prof. Przemysława Czarnka i Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. Wydarzenie skierowane jest w szczególności do przedstawicieli młodego pokolenia - młodych społeczników, młodzieżowych radnych, osób zaangażowanych w działalność organizacji pozarządowych czy samorządów uczniowskich i studenckich. Tego dnia Polacy wyruszyli do sprzątania lasów i pobliskich terenów zielonych i udowodnili,  że troska o klimat i środowisko jest jednym z elementów współczesnego patriotyzmu. Uczniowie PSP w Mominie również aktywnie przyłączyli się do akcji - razem z wychowawcami  i opiekunem samorządu uczniowskiego porządkowali teren wokół szkoły i najbliższą okolicę. Jak widać na zdjęciach nasza młodzież jest eko.


,,Rok bez smogu w Górach Świętokrzyskich”

We wrześniu 2022 roku uczniowie klasy I  w ramach ,,Programu edukacji ekologicznej” wzięli udział w konkursie plastycznym ,,Rok bez smogu w Górach Świętokrzyskich”.


Wycieczka na ,,Zielone Wzgórze”

Z okazji Dnia Chłopaka uczniowie klasy I wybrali się na wycieczkę na Zielone Wzgórze, gdzie wśród przepięknej przyrody, przyjemnie spędzili kilka godzin. Było mnóstwo zabawy, radości, wyścigów, podchodów, głaskania i przytulania zwierzątek. Dla wszystkich był to dzień pełen niesamowitych wrażeń.


Dzień Chłopaka w klasie VIII

W dniu 30 września klasa VIII obchodziła Dzień Chłopaka. Uczennice przygotowały dla swoich kolegów spersonalizowane kubeczki oraz słodycze. Po złożeniu życzeń, wszyscy oglądali film pt. „Robin of Sherwood”- oczywiście w oryginale. Projekcji filmu towarzyszył popcorn, więc wszyscy mogli poczuć się jak w kinie. To był wyjątkowy Dzień Chłopaka.


Wycieczka do Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego

W dniach 23 oraz 30 września 2022r klasy IV, VI, VII oraz VIII wzięły udział w wycieczce do Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego im. Mieczysława Radwana w Nowej Słupi. Ten nowoczesny obiekt multimedialny  prezentuje dokonania starożytnych hutników, którzy 2000 lat temu zorganizowali największy ośrodek produkcji żelaza. Uczniowie obejrzeli film 3D o kosmicznej genezie żelaza, stałą multimedialną wystawę na temat działania starożytnych pieców, zapoznali się z procesem obróbki żelaza. Po wyjściu z budynku muzeum uczniowie wzięli udział w warsztatach zielarskich. Zwieńczeniem wycieczki był zakup pamiątek. Dziękujemy panu Wójtowi Krzysztofowi Gajewskiemu za udostępnienie autobusu szkolnego.


Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania 

29 września 2022 roku w naszej szkole obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Inicjatywa powstała w Polskiej Izbie Książki w 2001 roku. Patronką wybrano Janinę Porazińską, która wiele swoich utworów napisała z myślą o dzieciach. Data 29 września to dzień urodzin zasłużonej Polki. Celem święta jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych.

Samorząd Uczniowski wraz z Biblioteką szkolną i wychowawcami zorganizował spotkania czytelnicze dla najmłodszych. Przedszkolaki oraz uczniowie klas 1-3 mogli posłuchać fragmentów klasyki literatury polskiej - wierszy Jana Brzechwy, Juliana Tuwima czy baśni Hansa Christiana Andersena w wykonaniu starszych kolegów i koleżanek z klas 5 i 7. Tego dnia nauczyciele rozmawiali z dziećmi o zaletach czytania, ulubionych książkach i oczywiście czytali na głos nie tylko lektury, ale również teksty z podręczników szkolnych. 

Święto warto obchodzić każdego dnia, a jeśli każdy poświęci na nie choćby 30 minut, będzie to duży sukces.


Innowacja pedagogiczna z języka angielskiego - „Angielski  w oryginale”

W roku szkolnym 2022/23 klasa VIII będzie realizować innowację pedagogiczną  na języku angielskim. Wprowadzenie innowacji pedagogicznej ma na celu zachęcać uczniów do czytania książek w oryginale, oglądania bajek oraz filmów opartych na znanych legendach, związanych z kulturą, literaturą oraz historią krajów anglojęzycznych.  Uczniowie zapoznali się z szeroką ofertą magazynów anglojęzycznych, książek oraz filmów, które będą poznawać na lekcjach języka angielskiego. Wspólnie przygotowali kącik czytelniczy, który będzie do dyspozycji uczniów przez cały rok.

 


Tydzień dla profilaktyki chorób zakaźnych

W dniach 12-16 września 2022 r. nasza szkoła wzięła udział w akcji informacyjno- edukacyjnej “Tydzień dla profilaktyki chorób zakaźnych”. Celem jej było uświadomienie uczniom potrzeby dbania o własne zdrowie oraz kształtowanie umiejętności niezbędnych do jego ochrony. Temat przewodni akcji to przekazanie uczniom, rodzicom rzetelnej wiedzy i umiejętności potrzebnych do dbania o zdrowie własne i najbliższych.

W ramach akcji wychowawcy klas I-III i IV-VIII przeprowadzili zajęcia, w czasie których utrwalili zachowania prozdrowotne związane z profilaktyką chorób zakaźnych, przekazano również informacje na ten temat rodzicom na spotkaniach klasowych. Przygotowano także tablicę informacyjną o sposobach zapobiegania chorobom zakaźnym.

Patronem akcji był Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ostrowcu Świętokrzyskim. 

 


WITAJ SZKOŁO!


UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2021/22

24 czerwca 2022 r. nastąpiło uroczyste zakończenie roku szkolnego i pożegnanie absolwentów PSP w Mominie. Uczniowie wyróżniający się w nauce, z najwyższą średnią ocen, z klas IV - VIII otrzymali Nagrody Wójta Gminy Waśniów. Są to uczniowie: Julia Kosiela - klasa IV, Amanda Surowiec - klasa V, Jan Kłonica - klasa VI, Zuzanna Jop - klasa VII, Anna Świątek i Weronika Zięba z klasy VIIIa oraz Maria Kłonica i Izabela Mytkowska z klasy VIIIb. Pozostali uczniowie, którzy otrzymali świadectwa z wyróżnieniem, otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Panią Dyrektor Szkoły. Zdjęcia z zakończenia do zobaczenia w zakładce Galeria.

Wszystkim Uczniom życzymy bezpiecznych i udanych wakacji.  


Święto Patrona

  Po raz 12 Publiczna Szkoła Podstawowa w Mominie obchodziła rocznicę nadania szkole imienia majora  Jana Piwnika „Ponurego”. Z tej okazji odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca walkę naszego bohatera z niemieckim najeźdźcą oraz msza polowa. 

 

Zwiedzamy Łódź

  W dniu 02 czerwca 2022 roku uczniowie klas VI, VII, VIII b wyjechali do Łodzi na wycieczkę zorganizowaną przez Biuro Podróży Delfin.

Celem wycieczki było poznanie ciekawych zakątków miasta, zwiedzanie Muzeum Kinematografii, zapoznanie się z historią przemysłu włókienniczego. Młodzież z zaciekawieniem wysłuchała opowieści pani przewodnik o początkach działalności Karola Scheiblera i powstaniu Księżego Młyna, z zainteresowaniem oglądała bohaterów dziecięcych bajek: Reksia, Misia Uszatka.

W Manufakturze - słynnym zakładzie włókienniczym Rodziny Poznańskich, każdy z uczestników wycieczki zakupił mnóstwo pamiątek, które z dumą prezentował w powrotnej drodze.

 

Stop nałogom. Wiosna z książką.

        W ramach promocji  zdrowych postaw życiowych  wśród dzieci  i młodzieży szkolnej zgodnie z założeniami Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii Gminy Waśniów na rok 2022 w Szkole Podstawowej  w Mominie odbył się konkurs plastyczny i fotograficzny dla dzieci  i młodzieży  „Stop nałogom. Wiosna z książką‘’  zorganizowany przez bibliotekę szkolną. Poprzez tego typu działanie pokazujemy w jaki sposób kształcić właściwe postawy życiowe wolne od nałogów i uzależnień, rozwijać zdolności plastyczne, utrwalać i poszerzać umiejętności fotografowania i promować czytelnictwo. W konkursie plastycznym  wzięły udział klasy  0 - IV, fotograficznym - klasy V – VIII. Uczniowie zapoznali  się z filmami i prezentacjami o tematyce profilaktyki uzależnień  oraz wykonali  plakaty.

            Komisja wszystkim uczestnikom przyznała wyróżnienia. Nagrody wręczyła Pani Dyrektor Barbara Poreckowska. Biblioteka szkolna dziękuje za współpracę   Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych  w Waśniowie, która przekazała fundusze na zakup  materiałów biurowych i nagród.


Sukces w konkursie

XII OGÓLNOPOLSKI KONKURS PALSTYCZNY: " Bezpiecznie na wsi mamy, bo ryzyko upadków znamy" już rozstrzygnięty.
Na etapie powiatowym nasza uczennica Zuzanna Jop zajęła III miejsce.

GRATULUJEMY!


EGZAMIN NA KARTĘ ROWEROWĄ

Dnia 7 czerwca 2022 roku odbył się w naszej szkole egzamin na kartę rowerową. Przystąpili do niego uczniowie klasy czwartej. Egzamin podzielony był na dwa etapy. W pierwszej części kandydaci musieli wykazać się znajomością przepisów ruchu drogowego i pozytywnie zaliczyć test. Natomiast drugą częścią egzaminu był sprawdzian umiejętności praktycznych. Uczestnicy musieli sprawnie pokonać tor i sygnalizować wykonywane manewry, pamiętając o obowiązujących przepisach.

Dziękujemy za przeprowadzenie egzaminu dla młodych rowerzystów Panom Policjantom z Komisariatu Policji w Kunowie: aspirantowi Kamilowi Żuchowskiemu i starszemu aspirantowi Piotrowi Traczyńskiemu.

Wszystkim uczniom, którzy zdali egzamin gratulujemy uzyskania pierwszych uprawnień do kierowania pojazdem, jakim jest rower i życzymy „szerokiej drogi”  i „bezpiecznej jazdy”.


Wycieczka do Sandomierza

           03.06.2022 uczniowie klas I – III wraz z przewodnikiem  Biura Turystycznego „ Delfin” oraz wychowawcami wyruszyli na jednodniową wycieczkę autokarową do Sandomierza i Baranowa Sandomierskiego. Swoją przygodę rozpoczęli od zwiedzania kompleksu zamkowo – parkowego w Baranowie Sandomierskim. Po pysznym obiedzie w restauracji „ Pod ciżemką” spacerowali filmową trasą ojca Mateusza poznając urokliwe miejsca w Sandomierzu. Następnie popłynęli statkiem wycieczkowym „ Maria” w 30 minutowy rejs po Wiśle. Zwieńczeniem pobytu była wizyta w Zbrojowni Rycerskiej, podczas której uczniowie wysłuchali ciekawych opowieści, a także mieli możliwość dotknąć i przymierzyć zbroje rycerskie. Nie obyło się również bez zakupu wspaniałych pamiątek, wspólnych pamiątkowych zdjęć oraz smakowitych lodów na rynku.


PIKNIK INTEGRACYJNY- GRZEGORZOWICE

30 maja uczniowie klasy pierwszej z wychowawczynią byli gośćmi Klubu Seniora w Grzegorzowicach. Wraz z kolegami i koleżankami z klas pierwszych ze szkół  z terenu gminy Waśniów uczestniczyli w „Pikniku Integracyjnym z elementami profilaktyki”. Dzieci brały udział w przygotowanych dla nich atrakcjach m.in.: grach, zabawach animacyjnych, warsztatach tańca, prezentacji samochodu strażackiego i sprzętu gaśniczego oraz samochodu policyjnego. Mogły posmakować pyszności przygotowane przez Panie z Koła Gospodyń.

Wydarzenie to było okazją do spotkania trzech pokoleń: dzieci, dorosłych i seniorów.

Serdecznie dziękujemy ORGANIZATOROM!


Wycieczka do Starachowic i Skarżyska Kamiennej

     W dniu 27 maja uczniowie klas IV i V byli w Starachowicach i Skarżysku Kamiennej. W Starachowicach zwiedzali Muzeum Przyrody i Techniki oraz przekonali się, że "nie święci garnki lepią" biorąc udział w warsztatach. W Skarżysku uczniowie zwiedzali Muzeum Orła Białego. Pomimo kapryśnej pogody, humory dopisywały.


EGZAMIN ÓSMOKLASISTY 2022

    W dniach 24 - 26 maja uczniowie naszej szkoły przystąpili do egzaminu ósmoklasisty. Egzamin obejmował trzy części i sprawdzał wiedzę z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego (języka angielskiego). Przystąpienie do tego egzaminu jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Osiągnięcie z egzaminu bardzo dobrych wyników może wpłynąć na realizację marzeń dotyczących wyboru szkoły ponadpodstawowej.

TRZYMAMY KCIUKI


,,Maj –rocznica pięknych serc, Maj – rocznica  wielkich myśli”

Pod takim hasłem  w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.  Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski, klasy VI-VIII  przygotowały montaż słowno-muzyczny o patriotycznej wymowie. Apel rozpoczęto wprowadzeniem sztandaru oraz odśpiewaniem hymnu państwowego. Zaprezentowano także historię konstytucji. Było to również okazja do przypomnienia uczniom ważnych faktów z historii Polski. Nie zabrakło także odświętnych strojów i wyeksponowania symboli narodowych.

     


Dzień Ziemi 2021

     W dniu 25 kwietnia w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Ziemi, ustanowiony po to, by przypomnieć wszystkim ludziom, co złego dzieje się na naszej planecie, jak bardzo ją niszczymy. Zwrócono uwagę, że należy dbać o nią każdego dnia i może to robić każdy niezależnie od wieku. Dzisiaj wszyscy powinniśmy pomyśleć, co należy zrobić w swoim najbliższym środowisku, aby pomóc Ziemi i zaprzyjaźnić się z nią.  

      Uroczysty apel z okazji Dnia Ziemi poprowadzili Marysia Kłonica i Mikołaj Karcz. Uczniowie klasy szóstej i siódmej w poetycki sposób przedstawili problemy naszej planety. Nie zabrakło także słów opiewających piękno świętokrzyskiej ziemi. Nad oprawą muzyczną czuwała Zuzia  Jop. Publiczność nagrodziła występujących gromkimi brawami. Nad młodymi artystami opiekę sprawowały panie Ewa Kaczmarczyk i Edyta Nowak.


Spotkanie z Policjantem

        W marcu i w kwietniu bieżącego roku w PSP w Mominie odbył się cykl spotkań z Policjantem dla uczniów klas  I - VII. Dzieci uczestniczyły  w spotkaniach z aspirantem Kamilem Żuchowskim oraz starszym aspirantem Piotrem Traczyńskim z Zespołu Dzielnicowego Ogniwa Prewencji w Kunowie.

Najmłodsi uczniowie mieli okazję porozmawiać z Policjantami o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, bezpiecznym zachowaniu się w oczekiwaniu na autobus szkolny jak również o ostrożności podczas wsiadania i wysiadania z autobusu. Goście podkreślili jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe dla bezpieczeństwa.

Kolejne spotkanie przeznaczone zostało dla uczniów klas IV- VI. Tematem pogadanki była odpowiedzialność prawna nieletnich, agresja i przemoc wobec rówieśników. Panowie poruszali także temat tzw. cyberprzemocy i skutków jakie może nieść za sobą niewłaściwe korzystanie z Internetu.

Na spotkaniu z  najstarszymi uczniami poruszano problemy demoralizacji i przestępczości nieletnich, postępowania karnego w ich sprawie oraz cyberprzemocy.

Poruszane tematy cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Fachowe przeprowadzenie zajęć przyczyniło się do wzrostu świadomości uczniów i ich bezpieczeństwa.

Zajęcia z przedstawicielami Policji są jednymi z wielu działań realizowanych w naszej szkole w ramach programu profilaktycznego.


Święta tuż, tuż a w Mominie wielkanocne śnieżne figury.


Pierwszy Dzień Wiosny – ,,Dniem bez plecaka” 

            Wiosna to piękna pora roku, warto więc przywitać ja w szczególny sposób. Pamiętali o tym uczniowie naszej szkoły, przyłączając się do akcji Dzień bez plecaka. 21 marca zrobiło się u nas kolorowo i wesoło, gdy młodzież niosła swoje podręczniki i zeszyty zapakowane w walizki, wózki dziecięce, koszyki na zakupy, skrzynki na narzędzia lub klatki dla zwierząt. Ponadto dominującym kolorem był tego dnia zielony. Każdy założył coś w tym odcieniu, aby wiosna zagościła u nas na dobre.

Pomysłowość naszych uczniów nie zna granic, co widać na zdjęciu.

 


Z okazji Dnia Kobiet,

najserdeczniejsze życzenia,
zbierania z życia tylko najlepszych wrażeń
i spełnienia wszystkich marzeń!


Rocznica powstania Armii Krajowej

W związku z przypadającą 14 lutego 2022 roku 80 rocznicą powstania Armii Krajowej, uczniowie Szkoły Podstawowej w Mominie zapalili znicze przy pomniku „Obrońcom Ojczyzny”, upamiętniając działalność żołnierzy AK w okresie II wojny światowej.

Jest to symboliczny gest świadczący o naszej pamięci dla tych, którzy przelali krew za wolną Ojczyznę.

 

 


Dzień Bezpiecznego Internetu

W 2022 roku Dzień Bezpiecznego Internetu przypada na 8 lutego.

Został ustanowiony w 2004 roku przez Komisję Europejską. Celem święta jest promowanie działań na rzecz bezpiecznego korzystania z sieci przez dzieci i młodzież. Pierwsze obchody w Polsce zostały zainicjowane w 2005 roku. W ramach programu prowadzone są również działania na rzecz walki z nielegalnymi treściami i spamem w sieci internetowej, problematyka związana z zagrożeniami wynikającymi z nowoczesnych urządzeń mobilnych, z gier online, wymianą plików przez Internet i innymi formami komunikacji online. Priorytetem programu jest zwalczanie cyberprzemocy i uwodzenia dzieci w Internecie. W ramach obchodów tego święta p. L. Chluchnik przy współpracy z Dyrekcją szkoły oraz Wojewódzką Biblioteką Pedagogiczną w Kielcach, oddział Ostrowiec Św (p. M. Golis). zorganizowały dla klas I-III Konkurs Plastyczny ”Bezpieczny Internet”. Najciekawsze prace z każdej klasy zostały nagrodzone dyplomami i nagrodami rzeczowymi. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie i gratulujemy nagród oraz życzymy dalszych sukcesów.

Nagrodzeni uczniowie: 

klasa I: Klara Stando, Piotr Podczasi, Kornelia Rdest, Alicja Zięba

klasa II: Bartosz Kłonica, Maja Radomek, Weronika Kucharska, Wiktoria Kwapisz

klasa III: Gabriela Grela, Mazurek Adam, Bernacki Filip i Jan Siastacz, Jan Turek i Filip Bujnowski, Bojara Lena i Łucja Machula


Życzenia od ,,Miniaturki"
     Dziecięcy Zespół Folklorystyczny ,,Miniaturka" życzy Państwu zdrowych, wesołych, pełnych ciepła rodzinnego Świąt Bożego Narodzenia, dedykując swój występ. Nagrane życzenia, kolędy i pastorałki znajdziecie Państwo w poniższych linkach:

Nasze szkolne jasełka

Zapraszamy do obejrzenia filmu ze szkolnych jasełek, który można znaleźć pod linkiem:

https://drive.google.com/file/d/1ZuS-2TRA6yTXSRIoC20LxR1u7Lj0qqqx/view?usp=drivesdk


Wolontariat w naszej szkole

     Zgodnie z ideą wolontariatu, wolontariusze z naszej szkoły wraz z opiekunem organizowali i realizowali różne przedsięwzięcia.


W Wiosce Świętego Mikołaja w Bałtowie…

      W tym roku grzeczne dzieci z klas I - III znalazły świętego Mikołaja w jego przytulnej chacie w Bałtowie.

Zanim jednak doszło do spotkania z przemiłym staruszkiem, spędziły wesoło czas w Jura Parku. Atrakcji było co niemiara. Najpierw zwiedzając Jura Park z przewodnikiem dowiedzieliśmy się jaki wpływ na życie dinozaurów miało ochłodzenie klimatu i jak do tego doszło. Później czekała nas porcja emocji w kinie 5D. Nie zdążyliśmy jeszcze ochłonąć, a już znaleźliśmy się w Bajkowej Krainie Lodu. Pod białą kopułą na ogromnych ekranach obejrzeliśmy najciekawsze przygody Elzy i jej przyjaciół oraz pobawiliśmy się z sympatycznym bałwankiem Olafem.

    Po smacznym obiedzie, wykazaliśmy się kreatywnością podczas warsztatów plastycznych w Szkole Elfów. Korzystając ze wskazówek Pani Śnieżynki ozdabialiśmy świąteczne pierniki. Stały się one piękną pamiątką z wycieczki. Wreszcie nadeszła długo oczekiwana chwila, zaczęliśmy się wspinać do magicznej wioski. Przywitały nas Elfy i zaprosiły do wspólnej zabawy. Najsympatyczniejszy z Elfów zaprowadził nas wreszcie do świętego Mikołaja. W jego chacie było cieplutko i przytulnie. Święty Mikołaj wszystkim wręczył upominki, co wywołało wielką radość.

     Wycieczka do wioski świętego Mikołaja sprawiła, że nie możemy się już doczekać świąt Bożego Narodzenia. Będziemy ją ciepło wspominać.

   


 Pasowanie na czytelnika

        06.12.21 r. w bibliotece szkolnej PSP w Mominie odbyło się uroczyste pasowanie uczniów kl. I na czytelników biblioteki. Pierwsze spotkanie z biblioteką szkolną to wyjątkowa uroczystość, a pierwsze wypożyczenie książki powinno na długo pozostać w pamięci dziecka. Nic więc dziwnego, że ślubowanie przyszłych czytelników  było dla nich ogromnym przeżyciem. A wszystko zaczęło się od pogadanki, z której dzieci dowiedziały się dlaczego warto czytać książki i jak je szanować. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.

       Specjalnie na tę okazję przez uczniów z aktywu bibliotecznego z kl. VI została przygotowana krótka część artystyczna, podczas której uczniowie klasy I odgadywali bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek. Był Czerwony Kapturek, Śpiąca Królewna, Jaś i Małgosia, Kopciuszek oraz Królowa Śniegu. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy w obecności Pani Dyrektor złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika.

My uczniowie pierwszej klasy,

Uroczyście przyrzekamy,

Że będziemy książki kochać,

Krzywdy zrobić im nie damy

I wskazówek i rad książek

Będziemy słuchać z uwagą,

Obowiązki czytelnika

Traktować z wielką powagą!

PRZYRZEKAMY.

Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika. Nasi nowi czytelnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki, które będą im przypominały o tym uroczystym wydarzeniu. Potem wszyscy zostali zaproszeni do częstego odwiedzania biblioteki i korzystania z jej zbiorów. Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Po takim wspólnym spotkaniu biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym czytelnikom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym, radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani.

 


Narodowe Święto Niepodległości

     W środę 10 listopada społeczność szkolna upamiętniła 103 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie  przygotowali piekną akademię, podczas której przedstawili drogę naszej Ojczyzny do wolności recytując wiersze i spiewając pieśni patriotyczne.


Szkoła pamięta

„Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki odbywająca się  w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych.

Kolejny raz nasza szkoła uczestniczyła w akcji. Uczniowie wraz ze swoimi nauczycielami realizowali różnorodne działania upamiętniające: odwiedzali miejsca pamięci, porządkowali groby, palili znicze i wspominali osoby ważne dla naszej wspólnoty.

Udział w akcji niewątpliwie zwraca uwagę młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o naszej historii oraz uczy szacunku do tych, którzy odeszli.

 

Ślubowanie pierwszoklasistów

    Dnia 15 października w  naszej szkole odbyło się uroczyste ślubowanie pierwszoklasistów.

    Po części artystycznej przygotowanej przez wychowawczynię Iwonę Majcher w niezwykle podniosłej atmosferze, przed Sztandarem Szkoły, 17 pierwszaków złożyło przyrzeczenie i zostało pasowanych przez Panią Dyrektor Barbarę Poreckowską na uczniów PSP im. mjr. Jana Piwnika „ Ponurego”  w Mominie. W ten sposób uczniowie klasy I dołączyli do grona  społeczności szkolnej PSP w Mominie, na potwierdzenie czego każdy otrzymał swoją pierwszą legitymację szkolną.

     Było mnóstwo życzeń i prezentów: od Wójta Gminy Waśniów Pana Krzysztofa Gajewskiego, Pani Dyrektor i Rodziców. Ten dzień  z pewnością pozostanie na długo w pamięci naszym pierwszakom.

 


Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

           29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki, a data odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Celem akcji jest promowanie głośnego czytania dzieciom, nabywanie przyjemności z czytania i słuchania. Czytanie książek to nie tylko ciekawa forma spędzania wolnego czasu, zdobywanie nowej wiedzy, ale również rozwijanie wyobraźni czy wzbogacanie słownictwa. Głośne czytanie trenuje mózg, poprawia krążenie i pomaga zachować psychiczną równowagę. Niektórzy twierdzą, że także odmładza i wygładza zmarszczki poprzez rozluźnianie mięśni twarzy. Warto czytać dzieciom, seniorom, chorym czy ukochanej osobie.

Nasza szkoła również włączyła się do obchodów tego święta. Uczniowie klas I - III oraz przedszkolaki mogły posłuchać wierszy i opowiadań czytanych przez ich starszych kolegów z klasy 8a. Zarówno lektorzy jak i słuchacze byli zachwyceni!

    


Europejski Dzień Języków 

      Europejski Dzień Języków obchodzony jest w całej Europie 26 września. Ten szczególny dzień został ogłoszony przez Radę Europy, z inicjatywy Unii Europejskiej, w 2001 roku podczas obchodów Europejskiego Roku Języków i ma za zadanie zwrócić uwagę na to jak ważna jest nauka języków obcych nie tylko w szkole, ale i przez całe życie.

      Istnieje ponad 200 języków europejskich oraz wiele innych, używanych przez obywateli pochodzących z pozostałych kontynentów. To ważne dziedzictwo świadczące o naszej tożsamości, dlatego we wrześniu mieszkańcy starego kontynentu uczestniczą w tym święcie, biorąc udział w licznych imprezach kulturalnych.

      W Publicznej Szkole Podstawowej w Mominie uczniowie również uczcili Europejski Dzień Języków biorąc udział w konkursie plastycznym zorganizowanym przez panią Annę Kaletę wraz innymi nauczycielami języków obcych. Celem konkursu było: wspieranie uzdolnień oraz rozwijanie zainteresowania językami obcymi, rozwijanie zdolności plastycznych, kreatywności oraz poszerzanie wiedzy językowej związanej z wybraną tematyką. Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu plakatu prezentującego wybrany kraj europejski.

Sposród wielu prac komisja wybrała najciekawsze. Zwycięzcami konkursu, zostali:

Zuzanna Jop i Zuzanna Kaczmarska z klasy 7, które zajęły 1 miejsce za prace o Holandii i Rosji;

- Klaudia Kucharska z klasy 8a oraz Karolina Kucharska z klasy 7 znalazły się na 2 miejscu. Klaudia wykonała plakat o Francji, a Karolina przedstawiła Włochy;

- Anna Świątek otrzymała 3 miejsce za plakat o Wielkiej Brytanii.

Serdecznie gratulujemy. Nagrody zostaną wkrótce przekazane przez Panią Dyrektor Barbarę Poreckowską. Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy włączyli się do zabawy.


Zakończenie roku szkolnego 2020/21

     25 czerwca zakończyliśmy rok szkolny 2020/21. Najlepsi uczniowie naszej szkoły otrzymali nagrody, które wręczył Wójt Gminy Waśniów Krzysztof Gajewski.

Nagrody otrzymali:

Amanda Surowiec – klasa IV

Zuzanna Jop, Michał Kłonica – klasa VI

Weronika Zięba – klasa VII

Karolina Olszańska, Klaudia Włodarczyk, Daniel Mytkowski (laureat olimpiady z fizyki) – klasa VIII.

Pan Wójt wręczył również nagrody w postaci rowerów za konkurs „Rok bez smogu w Górach Świętokrzyskich”, a otrzymały je Gabriela Grela oraz Zuzanna Kaczmarska – uczennice naszej szkoły.


Powitanie lata

    Dnia 24.06.2021 r. uczniowie i nauczyciele PSP w Mominie mieli okazję wysłuchać koncertu zespołu Run away w składzie: Maria Kłonica z klasy VII B, Zuzannna Jop z klasy VI, Julia Duda z klasy VIII oraz Zofia Duda z klasy V. Utwory znanych wykonawców prezentowane przez zdolną młodzież wzbudziły entuzjazm publiczności. Dziękujemy Panu Grzegorzowi Kowalskiemu za przygotowanie uczniów.


Udział w projekcie profilaktycznym Stowarzyszenia STER- Akademii Profilaktyki, Edukacji i Rozwoju w ramach zadania :

"Akademia profilaktyki zdrowia psychicznego"

     Żyjemy w dobie urządzeń ekranowych i nowych technologii. Pandemia COVID-19 sprzyja powstawaniu nierównowagi między czasem online i offline. Ekrany dają możliwości rozwojowe, ale używane nadmiarowo mogą negatywnie wpływać na  zdrowie dziecka oraz relacje rodzinne. Dzieci i młodzież do prawidłowego rozwoju potrzebują uwagi rodziców lub opiekunów, bliskości oraz doświadczania świata wszystkimi zmysłami. Bardzo  ważne jest, aby dziecko miało szansę swobodnej eksploracji otoczenia, a rekompensowanie mu braku czasu przez udostępnianie ekranów oraz brak uważności na jego potrzeby może negatywnie wpływać na rozwój dziecięcego mózgu.

     Mając to na uwadze nasza szkoła przystąpiła do konkursu plastycznego pod hasłem „Pomysł na wolny czas bez ekranów” zorganizowanego przez Stowarzyszenie STER – Akademię Profilaktyki, Edukacji i Rozwoju w Ostrowcu Św. Do konkursu przystąpili uczniowie klas I-III. Wszystkie złożone prace do p. L. Chluchnik przekazane zostaną do organizatora, a rozstrzygnięcie konkursu nastąpi na początku przyszłego roku szkolnego.

Dziękujemy za udział w konkursie i piękne prace. Wyróżnienia w naszej szkole i nagrody rzeczowe od p. Dyrektor otrzymali:

Kl. I- Maja Radomek i Weronika Kucharska

Kl. II- Bartosz Kaczmarski, Lena Bojara i Żaneta Dzioba

Kl. III- Julia Pycela


Wyniki konkursu „ Mój lapbook”

Dnia 6 maja 2021r. pani dyr. Barbara Poreckowska wręczyła nagrody książkowe uczestnikom konkursu szkolnego ” Mój lapbook”. Konkurs ten zorganizowała p. L.Chluchnik w okresie nauki zdalnej jako pomysł dla uczniów na  ciekawą formę spędzenia czasu w domu.

I miejsce

Julia Kosiela„Zwierzęta w polskich lasach”

Jakub Bojara „Przysłowia polskie”

II miejsce

Przemek Kucharski „Zaczarowana Zagroda”

Julia Pycela „Kosmos”

III miejsce

Krzysztof Kłonica „Części mowy”

Patryk Rychta „Indie”

Wyróżnienie

Roksana Wawrzak „Zagrożone gatunki zwierząt”

Agata Kłonica „Rodzaje zdań”

Blanka Kończak „ Tradycje wielkanocne w Polsce”


Sukces naszego ucznia

     Daniel Mytkowski, uczeń klasy ósmej Publicznej Szkoły Podstawowej w Mominie został laureatem II Wojewódzkiego Konkursu z Fizyki dla uczniów szkół podstawowych województwa świętokrzyskiego w roku szkolnym 2020/2021. Gratulujemy!


Dzień Bezpiecznego Internetu

     Dzień Bezpiecznego Internetu obchodziliśmy w tym roku dnia 9 lutego. Pani Lidia Chluchnik przy współpracy z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Kielcach, filia w Ostrowcu Św. zorganizowała dla klas I-III konkurs plastyczny pt. : „ Bezpieczny w sieci”. Miał on na celu uświadomienie dzieciom zagrożeń związanych z Internetem. Chętni uczniowie z poszczególnych klas wykonywali prace plastyczne na świetlicy szkolnej w swojej grupie klasowej. W każdej klasie komisja wyłoniła zwycięzców i nagrodziła ich dyplomami oraz nagrodami rzeczowymi ufundowanymi przez ww. bibliotekę oraz  panią dyrektor szkoły Barbarę Poreckowską.

Wyniki konkursu:

Kl. I

I miejsce - Weronika Kucharska

II miejsce - Oliwia Karolik

III miejsce - Natalia Duda

Wyróżnienie - Maja Radomek

Kl. II

I miejsce – Gabriela Grela

II miejsce – Żaneta Dzioba

III miejsce – Maja Urbanik

Wyróżnienie – Lena Bojara

Kl. III

I miejsce – Julia Kosiela

II miejsce – Blanka Kończak

III miejsce – Roksana Wawrzak

Wyróżnienie – Małgorzata Zych



Sukcesy uczniów PSP z Mominy w Tenisie Stołowym

     Już po raz 15 w Publicznej Szkole Podstawowej w Mominie  odbył się Gminny Drużynowy Turniej  w Tenisie Stołowym. W rozgrywkach, które  odbyły się 11 lutego 2020 roku wzięli udział uczniowie ze wszystkich szkół z terenu Gminy Waśniów. Uczniowie rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych: rocznik 2005-2006 oraz rocznik 2007 i młodsi, oddzielnie dziewczęta i chłopcy. Rozgrywki odbywały się systemem „każdy z każdym” do trzech wygranych meczy. Wyniki meczy w poszczególnych kategoriach oraz kolejność miejsc przedstawiały się następująco:

Kat. 2005-2006 dziewczęta:

Momina- Boleszyn  3:0

Nowy Skoszyn – Waśniów 3:1

Momina – Waśniów 3:0

Boleszyn – Nowy Skoszyn 0:3

Nowy Skoszyn – Momina  2:3

Waśniów – Boleszyn 3:0

Kolejność miejsc oraz składy zespołów

I miejsce -PSP Momina (Dzioba Katarzyna, Otolińska Patrycja, Borowiec Karolina. Opiekun: Bożena Ogonowska)

II miejsce- PSP Nowy Skoszyn (Łebek Julia, Wojciechowska Weronika, Nietrzpiel Weronika. Opiekun: Paulina Mazur)

III miejsce – PSP Waśniów (Forma Aleksandra, Strzelec Patrycja, Szczodrak Julia. Opiekun: Ksenia Smuga)

IV miejsce – PSP Boleszyn ( Lipiec Martyna, Kosmala Wiktoria. Opiekun: Łukasz Rak

Kat. 2005-2006 chłopcy:

Boleszyn – Waśniów 3:0

Waśniów – Momina 0:3

Momina – Boleszyn 0:3

Kolejność miejsc oraz składy zespołów

I miejsce – PSP Boleszyn ( Grelewski Krzysztof, Koprowski Kacper. Opiekun: Łukasz Rak)

II miejsce -PSP Momina ( Surowiec Michał, Dąbrowski Dawid, Rycombel Bartosz. Opiekun: Bożena Ogonowska)

III miejsce – PSP Waśniów ( Czerwiński Bartosz, Kwasek Sebastian, Koseła Dominik. Opiekun: Ksenia Smuga).

Kategoria chłopców 2007 i młodsi

Nowy Skoszyn – Boleszyn 1:3

Boleszyn – Momina 2:3

Momina – Nowy Skoszyn  3:0

Kolejność miejsc oraz składy zespołów

I miejsce – PSP Momina ( Kończak Oliwier, Sokół Jakub, Pytlak Michał. Opiekun: Bożena Ogonowska)

II miejsce – PSP Boleszyn ( Wrona Bartosz, Kosmala Bartłomiej. Opiekun: Łukasz Rak)

III miejsce  - PSP Nowy Skoszyn ( Cichy Ernest, Krakowiak Oskar. Opiekun: Paulina Mazur).

Dziewczęta  z Mominy rocznik 2007 w składzie ( Garbacka Dominika, Leśniak Klaudia, Olech Aleksandra ) nie miały rywalek i z I miejsca  awansowały do etapu powiatowego.

     W imprezie sportowej brali udział zawodnicy jak również grupa uczniów, którzy pełnili funkcje sędziów i kibiców. Dzieci miały okazję spotkać się z rówieśnikami z sąsiednich szkół, nawiązać przyjaźnie i sprawdzić swoje umiejętności gry w tenisa stołowego. Cała impreza przebiegała w miłej i sportowej rywalizacji. Zwycięskie zespoły otrzymały puchary i dyplomy, a zawodnicy medale i nagrody rzeczowe ufundowane prze Wójta Gminy Waśniów Krzysztofa Gajewskiego. Został zakupiony sprzęt sportowy niezbędny do przeprowadzenia turnieju.  Nagrody wręczyły: Barbara Poreckowska  dyrektor PSP w Mominie oraz w imieniu Wójta Gminy Waśniów Katarzyna Wiśniewska Kierownik Centrum Usług Wspólnych w Waśniowie. Zawody zorganizowała i przeprowadziła Bożena Ogonowska, nauczyciel wychowania fizycznego z PSP w Mominie. Dwa pierwsze zespoły z każdej kategorii awansowały do rozgrywek powiatowych.

     Na etapie powiatowym dziewczęta: Katarzyna Dzioba i Patrycja Otolińska uplasowały się na III miejscu, a ich młodsze koleżanki: Dominika Garbacka, Klaudia Leśniak i  Aleksandra Olech zajęły II  miejsce. Oba zespoły awansowały do dalszych rozgrywek na etapie wojewódzkim.

Chłopcy w składzie : Oliwier Kończak, Jakub Sokół i Michał Pytlak - IV miejsce.

................................................................................................................................................................................................

BEZPIECZEŃSTWO PODCZAS FERII ZIMOWYCH 2020

         Ferie zimowe to dla dzieci i młodzieży wymarzony czas zabaw na śniegu i lodzie. Aby jednak przebiegły one szczęśliwie i wszyscy wypoczęci wrócili do szkoły, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, obowiązujących tak podczas zorganizowanych wyjazdów zimowych, jak i spędzania tego czasu w miejscu zamieszkania. Akcję edukacyjną pod hasłem „Bezpieczne ferie”  21 stycznia przeprowadzili policjanci. Funkcjonariusze opowiedzieli, na co należy zwracać szczególną uwagę podczas zabaw na świeżym powietrzu. Przestrzegali  dzieci przed niebezpieczeństwami związanymi ze ślizganiem się na zamarzniętych akwenach wodnych, zwrócili uwagę na rozważne korzystanie z dróg oraz obowiązkowe noszenie po zmroku elementów odblaskowych.

               W szkole odbył się konkurs plastyczny ,,Bezpieczne ferie”. Prace dzieci zostały zaprezentowane na holu szkoły.

 Pamiętajcie,  że podstawą bezpieczeństwa  jest zdrowy rozsądek i ostrożność!

.................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Szkolne jasełka 2019.

         Dnia 19 grudnia 2019r. odbyły się jasełka szkolne. W przedstawieniu wzięli udział uczniowie z wielu klas. Barwne stroje, chór aniołów, wspaniała gra aktorska, zespół gitarowy oraz duża piękna choinka wprowadziły wszystkich w nastrój świąteczny. Po życzeniach od samorządu uczniowskiego, pracowników obsługi oraz Pani Dyrektor nastąpiło  wspólne kolędowanie z zespołem Miniaturka oraz licznie przybyłymi Rodzicami. Dziękujemy nauczycielom, księdzu, rodzicom oraz uczniom za wkład pracy  w przygotowanie uroczystości. Życzymy wszystkim zdrowych i radosnych Świat Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku.


 

.................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Święta Bożego Narodzenia 2019

           13 grudnia uczniowie naszej szkoły przygotowali wystawę stroików  związanych z nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia.

Wesołych Świąt!
.................................................................................................................................................................................................................................................................................................

 Turniej Logicznych Gier Planszowych

     Na szkolym apelu z okazji Narodowego Święta Niepodległości pani Dyrektor Barbara Poreckowska wraz z organizatorem konkursu p. Lidią Chluchnik wręczyły nagrody rzeczowe oraz pamiątkowe dyplomy laureatom Turnieju Logicznych Gier Planszowych dla uczniów klas I - III. Nagrody otrzymali: z kl. I- Żaneta Dzioba, Piotr Borowiec; z kl. II- Blanka Kończak, Julia Pycela; z kl. III- Natalia Murzyn i Oliwia Dziedzic. Gratulujemy!

.............................................................................................................................................................................................................................................................................................

Europejski Tydzień Kodowania 5 - 20 października 2019r. w naszej szkole.

      W ramach realizacji tego projektu na świetlicy szkolnej odbył się Turniej Logicznych Gier Planszowych. Na lekcjach informatyki miały miejsce pogadanki o nowych technologiach oraz ćwiczenia związane z kodowaniem. Promowanie programowania oraz wspólna zabawa z kodowaniem uczniów i ich rodziców odbyła się dnia 17 października 2019r. na lekcji informatyki w klasie III. Pani Lidia Chluchnik wprowadziła rodziców w świat programowania z wykorzystaniem programów, na których pracują uczniowie podczas nauki informatyki. Po ciekawej lekcji goście otrzymali pamiątkowe dyplomy przygotowane przez ich dzieci.



 

 


........................................................................................................................................................................................................................................................................................

Dzień Głośnego Czytania

   29 września co roku obchodzimy Dzień Głośnego Czytania ogłoszony przez Polską Izbę Książki po raz pierwszy w 2001 roku. Akcja głośnego czytania realizowana w ramach kampanii „Cała Polska Czyta Dzieciom jest kontynuowana co roku w naszej bibliotece  i jest to stała forma pracy z młodym czytelnikiem.


 Jej celem jest promowanie idei głośnego czytania, rozwijanie zainteresowań czytelniczych już od najmłodszych lat , zwrócenie uwagi na konieczność czytania dzieciom aby obudzić w nich zamiłowanie do sięgania po książki, a skutecznym na to sposobem jest głośne czytanie.


Z tej też okazji w naszej szkole 27.09.2019 r. odbyło się głośne czytanie dla przedszkola i kl. 0-IV wybranych utworów literackich. Przygotowane teksty zaprezentowały: Grela Gabriela i Szymańska Zuzanna,  Pycela Julia i Kończak Blanka kl. II, Dziedzic Oliwia, Mazur Zuzanna i Pytel Maja kl. III, Duda Zofia i Duda Paulina Kl. IV.

 

Wszystkie Dzieci z zainteresowanie słuchały pięknego czytania swoich koleżanek, które w nagrodę za prezentację ciekawych wierszy i baśni  otrzymały od Pani Dyrektor pamiątkowe książki. Spotkanie upłynęło w miłej, wesołej atmosferze.


 

Bezpośredni kontakt dziecka z książką w bibliotece ma ogromne znaczenie i miejmy nadzieję, że spotkania takie zaowocują w przyszłości , bo jak mówi przysłowie „czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci”.

..............................................................................................................................................................................................................................................................................................

Program "Umiem pływać"

    PSP w Mominie  uczestniczy w projekcie powszechnej nauki pływania"Umiem pływać". Programem objęci są uczniowie klas II i III. Projekt finansowany jest przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, Urząd Marszałkowski oraz Lokalne Jednostki Samorządu Terytorialnego. W ramach programu 28.05.2019 r. w naszej szkole odbyło się szkolenie dla uczniów z zakresu zasad bezpiecznego wypoczynku i przebywania na akwenach wodnych. Szkolenie przeprowadził pracownik ŚWOPR w Kielcach.



......................................................................................................................................................................................................................................................................................

KONKURSY W RAMACH

MIĘDZYSZKOLNEJ AKCJI PROFILAKTYCZNEJ

    W Publicznej Szkole Podstawowej w Mominie w dniu 04.04.2019 r. realizowano Dzień Profilaktyki Alkoholowej pod hasłem „Wiedza bez uzależnień”. Celem głównym było ukazanie sposobów spędzania czasu wolnego od używek i uzależnień. Jednym z tych z sposobów jest nauka i udział w międzyszkolnych konkursach:

- ortograficznym „O Złote Pióro Wójta Gminy Waśniów

- matematyczno – przyrodniczym Co dwie głowy, to nie jedna”.

Mistrzami ortografii okazali się:

Klasy II – III

  1. Natalia Jop  z PSP w Waśniowie
  2. Victoria Matern  z PSP w Mominie
  3. Zofia Duda z PSP w Mominie

Klasy IV –VI

  1. Aleksandra Komenda z PSP w Boleszynie
  2. Anna Świątek z PSP w Mominie
  3. Szymon Kołomański z PSP w Waśniowie

Klasy VII – VIII

  1. Oliwia Piątek z PSP w Waśniowie
  2. Julia z PSP w Nowym Skoszynie
  3.  Magdalena Staniek z PSP w  Mominie

Gimnazjum

  1. Natalia Woźniak z Gimnazjum w Mominie
  2. Angelika Grelewska z Gimnazjum w Waśniowie
  3. Katarzyna Zięba z Gimnazjum w Waśniowie

Zwycięzcami konkursu matematyczno – przyrodniczego zostali:

  1. Kinga Majcher i Katarzyna Zięba  z Gimnazjum w Waśniowie
  2. Aleksandra Raczyńska i Filip Matyszczak z Gimnazjum w Mominie
  3. Michał Kozieł i Dawid Maj z Gimnazjum w Mominie

     Uczniowie ze szkół naszej gminy mieli możliwość wysłuchania prelekcji, obejrzenia wystawy plakatów przygotowanych przez rówieśników,  związanych z bezpieczeństwem w sieci oraz przeciwdziałania nałogom.

       Dzięki realizacji powyższych działań uczniowie dowiedzieli się jak unikać zagrożeń związanych
z nałogami i jak bezpiecznie spędzać wolny czas.

     W konkursach brało udział 58 uczniów i 19 nauczycieli.

     Patronat nad działaniami profilaktyki i konkursami objęli:

Pan Krzysztof Gajewski – Wójt Gminy Waśniów oraz Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Waśniowie.

................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Klasa V na Olimpie

          Jak nie  nudzić się w szkole wiedzą uczniowie klasy V a. Na lekcji poświęconej mitologii greckiej jako bogowie i boginie opowiadali swoje dzieje i przygody. Wszyscy włożyli wiele pracy, aby nie tylko wyglądać jak mieszkańcy Olimpu i posiadać stosowne atrybuty, ale przede wszystkim zainteresować swoich kolegów i koleżanki pięknym opowiadaniem mitów. Najlepszą opowieść uczniowie usłyszeli od Mikołaja, który jako Ares ukazał niesamowite wydarzenia z wojny trojańskiej.


 


................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej „Moja Ojczyzna”

     Dnia 23 listopada na świetlicy szkolnej odbył się  Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej „Moja Ojczyzna” zorganizowany dla klas I-III przez świetlicę szkolną PSP Momina oraz Wojewódzką Bibliotekę Pedagogiczną w Kielcach Filia Ostrowiec Św. Do konkursu przystąpiło po trzech reprezentantów z klas I-III SP wyłonionych drogą eliminacji klasowych. Jury w składzie Lidia Chluchnik, Leokadia Czaja i Małgorzata Golis (Pracownik Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Kielcach Filia Ostrowiec Św.) po wysłuchaniu uczestników konkursu, biorąc pod uwagę następujące kryteria: opanowanie tekstu, dykcja, dobór i rozumienie tekstu, ekspresja wypowiedzi (zaangażowanie emocjonalne i pomysłowość interpretacji) wyłoniło zwycięzców:

I miejsce- Igor Przygoda kl. II

II miejsce – Dominika Jabłońska kl. III

III miejsce – Paulina Duda kl. III

Wyróżnienie: Kamil Mazur kl. I

 Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody-gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.




..................................................................................................................................................................................................................................................................

"Rekord dla Niepodległej''

      W piątek, 9 listopada 2018 r. o godzinie 11:11, w ramach świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, wspólnie zaśpiewaliśmy 4-zwrotkowy hymn narodowy.

....................................................................................................................................................................................................................................................................

Bezpieczna Szkoła Cyfrowa
 
      Dnia 26 października 2018r. w ramach realizacji projektu "Cyfrowobezpieczni.pl - Bezpieczna Szkoła Cyfrowa" odbył się w naszej szkole Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego . Jest to projekt rządowy mający na celu poprawę kompetencji pracowników szkoły, uczniów i ich rodziców w zakresie bezpiecznego korzystania z cyberprzestrzeni oraz reagowania na zagrożenia.
 



...........................................................................................................................................................................................................................................................

 

„Szanujemy przeszłość, tworzymy teraźniejszość, wierzymy w przyszłość…”

Takie motto towarzyszyło uroczystości, która odbyła się 10. X. 2018 r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. mjra Jana Piwnika „Ponurego” w  Mominie.

Okazją było poświęcenie i oddanie nowej hali sportowej oraz boiska wielofunkcyjnego.

Uroczystość uświetnił swoją obecnością marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas, wójt gminy Waśniów Krzysztof Gajewski, wizytator Kuratorium Wiesław Gruszka , Zbigniew Mielczarek ze Światowego Związku Żołnierzy AK w Kielcach, wójtowie sąsiednich gmin, radni gminni, zaprzyjaźnione instytucje i organizacje, kadra nauczycielska i uczniowie ze szkół z terenu gminy a także rodzice.

Poświęcenia nowej hali dokonał ks. Krzysztof Maziarz, zaś symbolicznego przecięcia wstęgi najmłodsi uczniowie. Zwieńczeniem uroczystości były prezentacje artystyczne talentów i umiejętności młodzieży szkolnej.




...............................................................................................................................................................................................................................................................................................

Raut Patriotyczny

W dniu 29.05.2018r. w Waśniowie odbył się raut patriotyczny upamiętniający 100-lecie odzyskania niepodległość przez Polskę. Nasi uczniowie, Pani Dyrektor i nauczyciele wzięli czynny udział w tej uroczystości.



....................................................................................................................................................................................................................................................................

XX Edycja Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego 2017r. „Moja Ojczyzna w Dolinie Kamiennej” 

zorganizowany przez PTTK Oddział Świętokrzyski im. St. Jeżewskiego w Ostrowcu Św.

            Nasi uczniowie przygotowali prace w postaci albumowej oraz multimedialnej w ubiegłym roku 2017 od października do listopada pod kierunkiem p. Ewy Kaczmarczyk. Do konkursu przystąpiliśmy po raz pierwszy. Rozdanie nagród odbyło się 28 marca 2018r. w siedzibie Oddziału PTTK. Uczniowie wyróżnieni to: Magdalena Staniek kl. VI , która zajęła III miejsce; Natalia Maj kl. VIIa i Karolina Kucharska kl. V otrzymały wyróżnienia.


.....................................................................................................................................................................................................................................................................................

Konkurs o ptakach w Nadleśnictwie Łagów

            17 kwietnia 2018r., w siedzibie Nadleśnictwa Łagów odbył się finał konkursu pt. „Pomagamy przetrwać zimę ptakom zimującym w Górach Świętokrzyskich”. Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie:

Magdalena Staniek – kl. VI

Aleksandra Raczyńska – kl. VIIa

Magdalena Mazur – kl. VIIb

Zadaniem drużyn było wykazanie się dużą wiedzą o ptakach i umiejętnościami rozpoznania z nagrań odgłosów ptaków. Dziewczynki zajęły II miejsce z pośród 27 szkół biorących udział w konkursie. Dodatkowo wielu uczniów kl. IV – VII prowadziło obserwacje i dokarmianie ptaków w okresie ferii zimowych. Wyróżnienia otrzymali uczniowie:

Aleksandra Raczyńska – kl. VIIa

Magdalena Mazur – kl. VIIb

Magdalena Staniek – kl. VI

Monika Łoboda  -  kl. VI

Daniel Mytkowski – kl. V

            Do zmagań konkursowych i prowadzenia obserwacji uczniowie przygotowywali się po kierunkiem p. Ewy Kaczmarczyk.


..................................................................................................................................................................................................................................................................................

Bezpieczeństwo w sieci

 

Dnia 13.04.2018r. odbyło się spotkanie edukacyjne dla uczniów klas I-III SP z pracownikiem Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach-filia Ostrowiec Św. - p.Małgorzatą Golis. Tematem spotkania było bezpieczeństwo dzieci w Internecie. Uczniowie wykazali dużą aktywność oraz znajomość tematyki. Po spotkaniu odbył się na świetlicy szkolnej konkurs plastyczny.


 


 

 

Wyniki Konkursu Plastycznego

„ Bezpieczny Internet”

dla uczniów klas I-III SP w Mominie

 

Miejsce I z kl. I - Amanda Surowiec

Miejsce I z kl. II- Paulina Duda

Miejsce I z kl. III- Zuzanna Jop

 

 Wyróżnienia:  z kl. I- Maja Pytel

  z kl. II- Dominika Jabłońska

z kl. III- Nikola Grabowska

 

W ramach akcji „Dzień Bezpiecznego Internetu, Tworzymy Kulturę Szacunku w Sieci” uczniowie klas starszych i gimnazjum na zajęciach z informatyki wykonali ciekawe prace, które wzięły udział w Szkolnym Konkursie Informatycznym.

 

Wyniki  Szkolnego Konkursu Informatycznego

„Dzień Bezpiecznego Internetu”

 

W kategorii kl. IV- V plakat

Miejsce I - zespół ucz. z kl. IVb : Wiśnios Klaudia, Wiktoria Kasprzyk, Marlena    Bzymek, Milena Mazur, Klaudia Leśniak, Zuzanna Grzyb, Julia Danielska.              

 

Miejsce II – zespół ucz. z kl. IVb: Maria Kłonica, Oliwier Kończak, Jakub Tura, Dominika Garbacka, Iza Mytkowska, Zofia Jabłońska, Nicola Bubińska, Julia Banaś.

 

Miejsce III – zespół uczn.z kl. IVa Anna Świątek, Natalia Skrucha, Ola Olech, Klaudia Kucharska, Weronika Zięba.

W kategori kl. VI-VII – ulotka informacyjna

Miejsce I – Magdalena Staniek kl. VI

Miejsce II – Natalia Maj kl. VIIa

Miejsce III – Klaudia Soboń kl. VIIa

W kategorii klas gimnazjum- gra planszowa

Miejsce I – Daria Gruszka i Julia Susfał kl. IIIG

Miejsce II – Karolina Skrucha i Anna Żebrowska kl. IIG

Miejsce III – Julia Czaja i Bartłomiej Kołbuc kl. IIIG

 

Wyróżnienia:

z kl. V

Daniel Mytkowski, Otolińska Patrycja, Grudzień Przemysław, Olszańska Karolina

Z kl. VI

Anna Grzyb, Bartosz Rycombel, Piotr Pawłowski, Kewin Myśliwski

Z kl VII a

Otolińska Kinga, Raczyńska Ola

Z kl. VII b

Dąbrowska Agata, Włodarczyk Aleksandra, Hubert Haba

  



 

 


.................................................................................................................................................................................................................................................................................

KONKURSY W RAMACH

MIĘDZYSZKOLNEJ AKCJI PROFILAKTYCZNEJ

W Publicznej Szkole Podstawowej w Mominie w dniu 22.03.2018 r. realizowano Dzień Profilaktyki Alkoholowej pod hasłem „Wybieram Naukę! Nie dla Alkoholu!” oraz Dzień Bezpiecznego Internetu. Celem głównym było ukazanie sposobów spędzania czasu wolnego od używek i uzależnień. Jednym z tych z sposobów jest nauka i udział w międzyszkolnych konkursach:

- ortograficznym „O Złote Pióro Wójta Gminy Waśniów

- matematyczno – przyrodniczym Co dwie głowy, to nie jedna”.

Mistrzami ortografii okazali się:

Klasy II – III

  1. Mateusz Gronkowski  z PSP w Boleszynie
  2. Zuzanna Jop z PSP w Mominie
  3. Nikola Grabowska z PSP w Mominie

Klasy IV –V

  1. Aleksandra Kwiatkowska z PSP w Boleszynie
  2. Anna Świątek z PSP w Mominie
  3. Szymon Kołomański z PSP w Waśniowie

Klasy VI – VII

  1. Filip Matyszczak z PSP w Mominie
  2. Alina Skrucha z PSP w Mominie
  3. Bartosz Skrucha z PSP w Boleszynie

Gimnazjum

  1. Katarzyna Zięba z Gimnazjum w Waśniowie
  2. Angelika Grelewska z Gimnazjum w Waśniowie
  3. Aleksandra Majcher z Gimnazjum w Mominie

Zwycięzcami konkursu matematyczno – przyrodniczego zostali:

  1. Weronika Wzorek i Hubert Kasprzyk z Gimnazjum w Waśniowie
  2. Łukasz Raban i Jakub Ogonowski z Gimnazjum w Mominie
  3. Kinga Majcher i Katarzyna Zięba z Gimnazjum w Waśniowie

     Uczniowie ze szkół naszej gminy mieli możliwość obejrzenia wystawy plakatów przygotowanych przez rówieśników,  związanych z bezpieczeństwem w sieci oraz przeciwdziałania nałogom.

       Dzięki realizacji powyższych działań uczniowie dowiedzieli się jak unikać zagrożeń związanych
z nałogami i jak bezpiecznie spędzać wolny czas.

     W konkursach brało udział 56 uczniów i 20 nauczycieli.

     Patronat nad działaniami profilaktyki i konkursami objęli:

Pan Krzysztof Gajewski – Wójt Gminy Waśniów oraz Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Waśniowie.


............................................................................................................................................................................................................................................................................................

Gminny Turnieju Tenisa Stołowego

 

            Zgodnie z założeniami Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii w  Gminie Waśniów w dniu 23                    i 25.01.2018 r. w PSP w Mominie odbył się turniej tenisa stołowego dla dzieci i młodzieży szkolnej, jako jedna z form przeciwdziałania nałogom.
Poprzez tego typu spotkania pokazujemy młodzieży jak kształtować właściwe postawy życiowe: zdrową rywalizację, pracę w zespole, umiejętność radzenia sobie z porażkami, umiejętne przyjmowanie postaw zwycięskich. Celem głównym turnieju było zorganizowanie rozgrywek tenisa stołowego dzieci i młodzieży szkolnej jako jednej z metod poznawania własnych możliwości i ograniczeń oraz nauka umiejętnego radzenia sobie z porażkami bez wchodzenia w nałogi. Odbyła się pogadanka na temat uzależnień i nałogów oraz uczestnicy otrzymali ulotki na temat roli sportu w walce z nałogami.Organizatorem turnieju była Publiczna Szkoła Podstawowa w Mominie, przebiegiem turnieju zajęła się Pani Bożena Ogonowska nauczyciel wychowania fizycznego. Do turniejowych rozgrywek przystąpili uczniowie ze wszystkich szkół        
z terenu gminy Waśniów: Publiczna Szkoła Podstawowa w Waśniowie w składzie (Monika Adamska, Klaudia Kwasek, Patrycja Kasprzyk, Stanisław Nowacki, Mateusz Strawczyński, Dominik Sarna, Katarzyna Karcz, Aleksandra Jedlikowska, Julia Kozłowska, Bartłomiej Sarna, Dominik Koseła, Damian Kosiarski) – opiekun Pani Ksenia Smuga, Pani Stella Drożdżal, Publiczna Szkoła Podstawowa w Boleszynie w składzie (Matryna Lipiec, Wiktoria Kosmala, Kacper Ćwik, Mateusz Jabłoński)– opiekun Pan Łukasz Rak. Publiczna Szkoła Podstawowa w Nowym Skoszynie w składzie (Julia Łebek, Weronika Nietrzpiel, Weronika Gajewska, Kacper Żebrowski, Krystian Pająk, Kamil Wojton) – opiekun Pan Mariusz Wojtachnio. Publiczna Szkoła Podstawowa w Mominie w składzie (Alina Skrucha, Katarzyna Dzioba, Patrycja Otolińska, Piotr Pawłowski, Dawid Dąbrowski, Michał Surowiec, Chlewicki Gabriel) – opiekun Pani Bożena Ogonowska, Pan Janusz Gołdyn, Gimnazjum w Waśniowie w składzie       
( Paulina Wojciechowska, Paulina Masternak, Nikodem Puchała, Damian Domański,) – opiekun Pan Mariusz Wojtachnio, Gimnazjum w Mominie w składzie ( Julia Czaja, Weronika Grzymkowska, Daria Gruszka, Jakub Ogonowski, Hubert Zieliński) – opiekunowie Pani Bożena Ogonowska i Pan Janusz Gołdyn. W imprezie sportowej brało udział 38 zawodników jak również grupa uczniów, którzy pełnili funkcje sędziów i kibiców. Dzieci miały okazję spotkać się z rówieśnikami z sąsiednich szkół, nawiązać przyjaźnie  i porównać swoje umiejętności gry w tenisa stołowego. Cała impreza przebiegała w miłej i sportowej rywalizacji. Zwycięzcy otrzymali puchary, dyplomy, medale  oraz upominki. Został zakupiony sprzęt sportowy niezbędny do przeprowadzenia turnieju. Wyniki turnieju przedstawiają się następująco:

- w kategorii szkół podstawowych dziewcząt:

1 miejsce – Publiczna Szkoła Podstawowa w Mominie

2 miejsce – Publiczna Szkoła Podstawowa w Nowym Skoszynie

3 miejsce –Publiczna Szkoła Podstawowa w Waśniowie

4 miejsce – Publiczna Szkoła Podstawowa w Boleszynie

- w kategorii szkół podstawowych chłopców:

1 miejsce – Publiczna Szkoła Podstawowa w Nowym Skoszynie

2 miejsce – Publiczna Szkoła Podstawowa w Mominie

3 miejsce – Publiczna Szkoła Podstawowa w Waśniowie

- w kategorii 14- 16 lat dziewcząt ( VII klasy PSP i Gimnazjum)

1 miejsce –  Gimnazjum w Mominie

2 miejsce – Gimnazjum w Waśniowie

3 miejsce – PSP w Waśniowie

- w kategorii 14-16 lat chłopców (VII klasa PSP , Gimnazjum)

1 miejsce – PSP w Boleszynie

2 miejsce – Gimnazjum w Mominie

3 miejsce Gimnazjum w Waśniowie

4 miejsce – PSP w Waśniowie

Dyrekcja szkoły Pani Barbara Poreckowska   serdecznie dziękują Panu Wójtowi Krzysztofowi Gajewskiemu oraz Pani przewodniczącej GKRPA Janinie Kamińskiej  za przekazanie środków z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na organizację zawodów.

................................................................................................................................................................................................................................................................................................

UDZIAŁ UCZNIÓW PSP W MOMINIE
W TURNIEJACH TENISA STOŁOWEGO NA SZCZEBLU GMINNYM
 I POWIATOWYM

 

1. Gminny Drużynowy Turniej Tenisa Stołowego w kategorii Szkół Podstawowych Dziewcząt
i Chłopców – Momina, 23.01.2018 r.:

I miejsce – Dziewczęta (Alina Skrucha, Kasia Dzioba, Patrycja Otolińska)

II miejsce – Chłopcy (Piotr Pawłowski, Dawid Dąbrowski, Michał Surowiec)

 

2. Gminny Drużynowy Turniej Tenisa Stołowego w kategorii 14-16 lat Dziewcząt i Chłopców – Momina, 25.01.2018 r.:

I miejsce – Dziewczęta (Julia Czaja, Daria Gruszka, Weronika Grzymkowska)

II miejsce – Chłopcy (Jakub Ogonowski, Hubert Zieliński, Gabriel Chlewicki)

 

3. Mistrzostwa Powiatu Ostrowieckiego w Drużynowym Tenisie Stołowym Dziewcząt Szkół Gimnazjalnych – Szewna, 26.01.2018 r.:

II miejsce – (Julia Czaja, Daria Gruszka, Weronika Grzymkowska) – awans do półfinału wojewódzkiego

 

4. Mistrzostwa Powiatu Ostrowieckiego w Drużynowym Tenisie Stołowym Chłopców – Szewna, 29.01.2018 r.:

IV miejsce – (Jakub Ogonowski, Hubert Zieliński, Gabriel Chlewicki)

 

5. Mistrzostwa Powiatu Ostrowieckiego w Drużynowym Tenisie Stołowym Dziewcząt
i Chłopców Szkół Podstawowych – Szewna, 30.01.2018 r., 31.01.2018 r.:

II miejsce – Dziewczęta (Kasia Dzioba, Alina Skrucha, Paulina Otolińska)

III miejsce – Chłopcy (Piotr Pawłowski, Dawid Dąbrowski, Michał Surowiec)

Obie drużyny awansowały do półfinału wojewódzkiego.

 

 

...........................................................................................................................................................................................................................................................
Bezpieczeństwo w sieci

      Młodszy aspirant Piotr Traczyński spotkał się dnia 20.12.2017 z uczniami Publicznej Szkoły Podstawowej w Mominie. Policjanci, którzy na co dzień zajmują się profilaktyką społeczną przygotowali prelekcję dotyczącą bezpieczeństwa w sieci oraz cyberprzemocy. W spotkaniu z mundurowymi uczestniczyły dzieci z klas VI-VII oraz II i III gimnazjum. Głównym celem spotkania z młodzieżą, podczas którego policjanci poruszali tematy związane z Internetem jest uwrażliwienie uczniów na potencjalne zagrożenia, jakie mogą ich spotkać w czasie korzystania z licznych portali społecznościach. Podczas prelekcji mundurowi przybliżyli młodzieży płynące z sieci korzyści, ale też ostrzegali przed zagrożeniami, z których niejednokrotnie młodzi internauci nie zdaja sobie sprawy. Policjanci omówili tez sposób postepowania w przypadku stwierdzenia cyberprzemocy i stalkingu, które w świetle prawa są przestępstwami. Młodzież aktywnie uczestniczyła w prelekcji.


   

  ..............................................................................................................................................................................................................................................   

Czad i ogień. Obudż czujność.

Strażacy z OSP  w Mominie ostrzegają dzieci i młodzież szkolną jak dużym niebezpieczeństwem dla zdrowia i życia zimowa porą jest czad.


...............................................................................................................................................................................................................................................................................

Wycieczka do Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego oraz Geoedukacji w Kielcach.

 

Na wycieczkę w dniu 16 listopada 2017r. wybrały się klasy: VIIa, VIIb, VI. Opiekę nad 51 osobową grupą pełniły: p. Ewa Kaczmarczyk, p. Bożena Ogonowska i p. A. Snopek. Po przyjeździe do Kielc przeszliśmy do Muzeum S. Żeromskiego, gdzie uczestniczyliśmy w fascynującej lekcji muzealnej. Dowiedzieliśmy się kim był S. Żeromski, gdzie mieszkał i uczył się. Zobaczyliśmy jak wyglądała szkolna sala. Usiedliśmy w drewnianych szkolnych ławkach, w których znajdują się otwory na szklane kałamarze. Poznaliśmy realia XIX - wiecznej szkoły oraz pojęcie: rusyfikacja. Zajęcia to także była lekcja patriotyzmu. Dowiedzieliśmy się także, że w przeszłości tylko nieliczni mogli się uczyć a do szkoły trudno się było dostać i jeszcze trudniej się w niej utrzymać. Odbyliśmy także spacer po Kielcach, ciesząc się ze sprzyjającej pogody. Następny nasz cel to Centrum Geoedukacji znajdującej się w Geoparku Kielce. Zwiedziliśmy Galerię Ziemi, odbyliśmy „Podróż do wnętrza Ziemi” kapsułą 5D, która wzbudziła w nas najwięcej emocji.W trakcie zwiedzania poznawaliśmy wiedzę geologiczną i geograficzną, poznaliśmy historię Ziemi „przechodząc” przez poszczególne ery. Wzięliśmy udział w teoretycznych i praktycznych zajęciach geoedukacyjnych, które były prowadzone z wykorzystaniem nowoczesnych metod i narzędzi edukacyjnych. Na zakończenie każdy z uczestników mógł zabrać do domu oszlifowany własnoręcznie kamień - wapień dewoński. Cała nasza grupa była bardzo zadowolona, że nasza wycieczka bardzo się nam udała. Wróciliśmy do szkoły w dobrych humorach.




 

 

.............................................................................................................................................................................................................................................................................

Obchody Dnia Pluszowego Misia 

,, Czy to jutro, czy to dziś, każdemu potrzebny jest miś” pod takim hasłem odbyły się obchody Dnia Pluszowego Misia w ZSP zorganizowane przez bibliotekę szkolną.

  Mały, duży, bury, kolorowy, milutki, z kokardką czy w kubraczku... Każdy posiada bądź posiadał własnego ulubionego misia pluszowego.


 Jest to jedna z najpopularniejszych zabawek w Europie już od XIX wieku! Miś pluszowy nieodłącznie kojarzony jest z beztroskim czasem dzieciństwa. Wiele razy, pewnie, dla Was był kumplem do zabawy, kompanem podróży, przyjacielem, któremu można wszystko powiedzieć, antidotum na nocne koszmary. 


Pierwsze misie pluszowe powstały w Europie, następnie były też eksportowane do USA. Nazwa Teddy Bear, wzięła się od zdrobnienia imienia Teodora Roosevelta. Wiąże się z tym historia o niedźwiadku, którego postrzelił podczas polowania jeden z jego towarzyszy. Gdy prezydent zobaczył przestraszone zwierzątko, kazał je wypuścić.


Cała historyjka została zobrazowana w komiksie i opublikowana w gazecie. Producenci zabawek podchwycili historyjkę i nazwali pluszowego misia “Teddy Bear”. 

   WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO

,,MÓJ PRZYJACIEL MIŚ”


 kl. I-III

  I miejsce -       Wiktoria Matern

                           Wiktoria Radomek

  II miejsce    -   Agnieszka Siastacz

 kl.  IV-VI          

  I miejsce -   Anna Grzyb

 II miejsce  -  Oliwier Kończak

                      Amelia Grela

III  miejsce -Kewin  Myśliwski

                     Klaudia Dąbrowska

                     Wiktoria Kita

Wyróżnienia: Aleksandra Żuchowska, Karolina Kucharska, Patrycja Otolińska

 

...........................................................................................................................................................................................................................................................................   

Wycieczka Zagnańsk - Oblęgorek

      20 października 2017r. uczniowie klasy drugiej gimnazjum i VIIa uczestniczyli w wycieczce do Zagnańska. Tam podziwialiśmy przepiękny, wiekowy dąb szypułkowy Dąb Bartek, chroniony jako pomnik przyrody. Potem pojechaliśmy do malowniczego Oblęgorka. Przeszliśmy przepiękną aleją lipową. W Oblęgorku zwiedziliśmy muzeum polskiego noblisty, autora naszych lektur - Henryka Sienkiewicza. Oglądaliśmy portrety pisarza i jego rodziny, gabinet, w którym powstały fragmenty „W pustyni i puszczy”, pamiątki z podróży, dyplomy jubileuszowe oraz kserokopię dyplomu noblowskiego z 1905r. Opiekę nad nami pełnili pani Dorota Sala, pani Ewa Kaczmarczyk, pan Janusz Gołdyn. Wiemy, że podróże kształcą, ale także dostarczają wiele radości. Mamy to szczęście, że nasza Pani Dyrektor pomaga nam spełniać marzenia. Dziękujemy za kolejny raz.


..................................................................................................................................................................................................................................................

  Klasa VIIA na rajdzie

     Klasa VIIa z wychowawczynią, panią Ewą Kaczmarczyk w dniu 7 października 2017r. Uczestniczyła w XXVII Rajdzie Śladami Patrona Oddziału PTTK Grzegorzowice 2017. Trasa rajdu przebiegała przez miejscowości:  Pawłów - Pokrzywnica - Włochy - Grzegorzowice. Celem rajdu było poznanie postaci Stanisława Jeżewskiego - Patrona Oddziału PTTK w Ostrowcu Św. .Obchody Światowego Dnia Turystyki oraz propagowania turystyki jako czynnego wypoczynku. Mieliśmy szczęście, gdyż znów była słoneczna pogoda.
W trakcie rajdu rozwiązaliśmy konkurs. W nagrodę otrzymaliśmy grę planszową. Na zakończenie odbyło się ognisko na łące w Grzegorzowicach niedaleko pięknego kościoła pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela.




....................................................................................................................................................................................................................................................

              Rajd śladami Patrona

               W dniu 19.09.2017r. uczniowie klas VIIa i VIIb oraz trzeciej klasy Gimnazjum wybrali się na Rajd Szlakiem mjr. „Ponurego”. Trasa piesza wyniosła 15 km. Przebiegała przez Bronkowice - Wykus - Polanę Langiewicza - Rataje - Wąchock. Zwiedziliśmy leśne mogiły partyzantów na trasie, Pomnik - kapliczkę na Wykusie, klasztor cystersów, kryptę z prochami mjr. Jana Piwnika „Ponurego” w Wąchocku. Pogoda nam sprzyjała. W trakcie trasy na Polanie Langiewicza odbyło się ognisko. Opiekunami grupy były panie: Ewa Kaczmarczyk, Bożena Ogonowska i Katarzyna Kulczycka. Rajd odbył się dzięki przychylności Dyrekcji naszej szkoły.

..............................................................................................................................................................................................................................................................

Projekty edukacyjne 2017
 

     W dniu 24.05.2017 uczniowie klasy drugiej gimnazjum zaprezentowali projekty edukacyjne.

1. „ Problem pszczół, to problem ludzi” - A. Dzik, J. Czaja, D. Gruszka, W. Kozieł,
J. Susfał

​​

2 .„Turystyka rowerowa jako sposób na zwiedzanie Polski”- A. Masternak,
A. Loranty, G. Kałuża, M. Karcz, P. Borowiec


3. „Prezydenci wielcy jak góra – kim są skalni ludzie z góry Rushmore?

 – K. Przygoda, J. Ogonowski, P. Zarzycki, F. Niekurzak

4. „Dom przyszłości, czyli energia alternatywna i jej zastosowanie” – Ł. Raban,
B. Grzymkowski, N. Łasak, S. Krawczyk


   

.............................................................................................................................................................................................................

 

                                                                  Renata Głasek-Kęska w Mominie


            W ramach współpracy biblioteki szkolnej z Gminna Biblioteką w Waśniowie  z Panią Barbarą Kozłowską udało się zaprosić  znaną współczesną pisarkę- Renata Głasek-Kęską na spotkanie z dziećmi w Publicznej Szkole Podstawowej w  Mominie w dn.17 maja 2017 r.
           Pisarka  zaprezentowała dzieciom swoją powieść ,,Skrzaty domowe”, opowiedziała o swoim życiu, rodzinie, pracy w teatrze i literackiej Dzieci z zainteresowaniem słuchały pisarki a potem zadawały pytania na które Pani Renata starała się wyczerpująco odpowiedzieć.
           Pisarka  ma 53 lata. Mieszka w Kielcach. Autorka sztuki teatralnej "Cyrograf" wystawionej przez Teatr imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach w 2004 roku - w repertuarze do chwili obecnej. Autorka piosenek do spektaklu "Mały Książę" z muzyką Seweryna Krajewskiego (2009 rok). Ma męża Eryka, dwóch synów Huberta i Wiktora.
„Skrzaty domowe” to familijna powieść dla młodych czytelników i ich rodziców. Książka opowiada historię współczesnej rodziny z miasta, którą okoliczności życiowe zmuszają do przeprowadzki na wieś. Niezadowolone z decyzji rodziców dzieci: dziewięcioletni Karol, siedmioletni Zbyszek i pięcioletnia Ania, nie wiedzą, że w ich nowym domu od lat mieszkają skrzaty i wcale nie są zachwycone przybyciem nowych lokatorów.
Zadowolone ze spotkania  dzieci podziękowały Pani Renacie i wręczyły piękne kwiaty.


 

....................................................................................................................................................................................................

Trudny wybór szkoły ponadgimnazjalnej

       W dniu 25 kwietnia 2017 roku  Zespół Szkół w Mominie odwiedzili znamienici goście: Mirosław Pawlak – wieloletni poseł RP, obecnie Prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej w Kielcach; płk dypl. rez. inż. Dariusz Karwiński – przedstawiciel ZDZ w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz Krzysztof Gajewski – Wójt Gminy Waśniów, Prezes Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim.

     Goście spotkali się z uczniami klasy trzeciej gimnazjum, którzy stoją przed trudnym wyborem szkół ponadgimnazjalnych. Goście prezentowali gimnazjalistom zalety klas mundurowych, których szeroką paletę posiada w swojej ofercie ostrowiecki ZDZ. Uczniowie usłyszeli też jaką ważną rolę w społeczeństwie pełnią zawody: policjanta, żołnierza i strażaka.

......................................................................................................................................................................................................

KONKURSY W RAMACH

MIĘDZYSZKOLNEJ AKCJI PROFILAKTYCZNEJ

 

     W Zespole Szkół w Mominie w dniu 27.03.2017r. obchodzono Dzień Profilaktyki Alkoholowej.

Celem głównym było ukazanie sposobów spędzania czasu wolnego od używek. Jednym z tych
z sposobów jest nauka.

Wcześniej uczniowie mieli za zadanie utrwalić wiedzę i umiejętności, których sprawdzenie nastąpiło
w trakcie konkursów:

- ortograficznego „O Złote Pióro Wójta Gminy Waśniów

- matematyczno – przyrodniczego Co dwie głowy, to nie jedna”.

Mistrzami ortografii okazali się:

Klasy I – III

  1. Anna Świątek  z PSP w Mominie
  2. Aleksandra Kwiatkowska z PSP w Boleszynie
  3. Szymon Kołomański z PSP w Waśniowie

Klasy IV –VI

  1. Filip Matyszczak z PSP w Mominie
  2. Oliwia Piątek z PSP w Waśniowie
  3. Bartosz Kaczor z PSP w Boleszynie

Gimnazjum

  1. Gabriela Staniek z Gimnazjum w Mominie
  2. Anna Jałocha z Gimnazjum w Waśniowie
  3. Karolina Skrucha z Gimnazjum w Mominie

Zwycięzcami konkursu matematyczno – przyrodniczego zostali:

  1. Kinga Majcher i Katarzyna Zięba z Gimnazjum w Waśniowie
  2. Oliwia Król i Patrycja Łebek z Gimnazjum w Waśniowie
  3. Anna Sasak i Gabriela Staniek z Gimnazjum w Mominie

     Rywalizacja uczniów poprzedzona została pogadanką wykwalifikowanej pielęgniarki pani Ewy Krakowiak, rozdaniem ulotek o tematyce przeciwdziałania nałogom, przygotowanie plakatu oraz zaprezentowanie tablicy ukazującej szkodliwość spożywania alkoholu.

Patronat nad działaniami profilaktyki objęli:

Pan Krzysztof Gajewski – Wójt Gminy Waśniów oraz Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Waśniowie.

Dzięki realizacji powyższych działań uczniowie dowiedzieli się jak unikać zagrożeń wynikających

z uzależnień od alkoholu.

......................................................................................................................................................................................................................

Przekazanie prac przez Tadeusza Kurka dla Zespołu Szkół w Mominie

 

      Dwanaście portretów żołnierzy AK zwiazanych z naszym regionem T. Kurek przekazał uczniom szkoły. W spotkaniu uczestniczyli: wójt gminy Waśniów Krzysztof Gajewski, dyrektor szkoły Barbara Poreckowska oraz nauczyciele i uczniowie. Pani Dyrektor przedstawiła zebranym postać Pana T. Kurka, który jest autorem wizerunku patrona szkoły, widniejącego na budynku. Wójt Krzysztof Gajewski złożył podziękowanie artyście i podkreślił, że dla młodego pokolenia to ważna lekcja żywej historii. 


 

.....................................................................................................................................

Gminne Konkursy

w Zespole Szkół w Mominie

2015/2016

 

     Dnia 18.03.2016 r. w Zespole Szkól w Mominie odbyły się gminne konkursy:

X Konkurs Ortograficzny „O Złote Pióro Wójta Gminy Waśniów” oraz IX Konkurs matematyczno – przyrodniczy „Co dwie głowy, to nie jedna”.
W konkursach wzięli udział uczniowie z terenu gminy Waśniów ze szkół podstawowych i gimnazjalnych w liczbie 48 uczestników oraz 14 opiekunów.

Konkurs ortograficzny wyniki:

Gimnazjum:

I miejsce – Kamila Kita, Gimnazjum w Mominie

II miejsce – Anna Jałocha, Gimnazjum w Waśniowie

III miejsce – Oliwia Król, Gimnazjum w Waśniowie

Szkoła podstawowa klasy I – III:

I miejsce – Aleksandra Komenda, PSP w Boleszynie

II miejsce – Karolina Olszańska, PSP w Mominie

III miejsce – Daniel Mytkowski, PSP w Mominie

Szkoła podstawowa klasy IV –VI:

I miejsce – Maja Piątkowska, PSP w Waśniowie

II miejsce – Natalia Woźniak, PSP w Mominie

III miejsce – Oliwia Wojtachnio, PSP w Nowym Skoszynie

Konkurs matematyczno – przyrodniczy:

I miejsce – Estera Cudzik, Natalia Karcz Gimnazjum w Mominie

II miejsce – Milena Maj, Tofil Katarzyna Gimnazjum w Mominie

III miejsce – Oliwia Król, Klaudia Loranty Gimnazjum w Waśniowie

 

    Nagrody zostały wręczone zwycięzcom przez Dyrektor Zespołu Szkół w Mominie Barbarę Poreckowską i Sekretarz Gminy Waśniów Agnieszkę Minkina.

    Organizatorami konkursu byli nauczyciele Zespołu Szkół w Mominie: Anna Mirczak, Dorota Sala, Leokadia Czaja, Ewa Kaczmarczyk, Edyta Nowak, Tomasz Majcher oraz Agnieszka Wyrębkiewicz z Gimnazjum w Waśniowie.  

    Organizatorzy wymienionych konkursów pragną serdecznie podziękować Panu Wójtowi Krzysztofowi Gajewskiemu oraz Pani Sekretarz Agnieszce Minkina za aktywne wsparcie i ufundowanie nagród dla uczestników.

 

 

........................................................................................................................................

Wizyta malarza Tadeusza Kurka

 

    Dnia 15 marca 2016 roku w Zespole Szkół w Mominie uczniowie i nauczyciele mieli okazję obejrzeć na korytarzach swojej szkoły wystawę „Żołnierze AK regionu świętokrzyskiego” autorstwa ostrowieckiego artysty Tadeusza Kurka. Plastyk przedstawił 29 swoich prac poświęconych postaciom żołnierzy walczących w okresie okupacji niemieckiej i reżimu komunistycznego. Wśród portretów żołnierzy była sylwetka pułkownika Jana Piwnika „Ponurego” patrona Publicznej Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Mominie. Uczniowie obejrzeli także prezentację multimedialną i wzięli udział w warsztatach plastycznych prowadzonych przez T. Kurka.

 

...........................................................................................................................

Dopalacze – krok do śmierci

            W dniu 18 listopada 2015 r. w Gimnazjum w Mominie odbyło się spotkanie  z pracownikiem Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej z Ostrowca Świętokrzyskiego. Pani Wiesława Woźniak przedstawiła naszym wychowankom prezentację multimedialną na temat: Dopalacze - krok do śmierci. Odbiorcami spotkania byli uczniowie oraz nauczyciele Gimnazjum w Mominie. Temat dopalaczy jest bardzo aktualny w naszym kraju w związku z wieloma przypadkami śmiertelnych zatruć tymi substancjami w ostatnim czasie.

Pani z Sanepidu opowiadała o objawach zatrucia, skutkach ubocznych zażywania, składzie chemicznym dopalaczy oraz sytuacji społecznej i prawnej tego zjawiska. Spotkanie to było dla naszych uczniów swoistą lekcją z profilaktyki uzależnień.

 

 

 

...........................................................................................................................................................................

BAL CHOINKOWY 2016

     Jak co roku uczniowie klas 0-III wraz z rodzicami i nauczycielami bawili się na balu karnawałowym. Wśród migających świateł, unoszącej się mgiełki, balonów i pięknych strojów pożegnaliśmy pierwsze półrocze, a przywitaliśmy ferie zimowe. Po tak udanej zabawie życzymy zdrowych, wesołych i bezpiecznych ferii!!!

 

 

.....................................................................................................................................................................

WOŚP ZAGRAŁA W ZESPOLE SZKÓŁ W MOMINIE

    W Zespole Szkół w Mominie zagrała po raz kolejny Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Ta piękna akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem uczniów. W tym roku zbierano pieniądze dla najmłodszych i seniorów. Zebraliśmy 425,39 zł. Wszystkim ofiarodawcą serdecznie dziękujemy. Siema!

 

 

......................................................................................................................................................

Największe na świecie zdrowe śniadanie daje moc –  6 listopada w Polsce!


Edukacja zdrowotna nie musi być nudna! Dbając o prawidłowe nawyki żywieniowe najmłodszych dziś w klasach zamiast tradycyjnych zeszytów
i piórników, na stołach znalazły się składniki do przygotowania zdrowego śniadania. Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia – na pewno zapamiętają to wszyscy uczestnicy śniadaniowego wyzwania.

......................................................................................................................

Bezpieczne pierwszaki.

      Dnia 14.09.2015 r. gościem uczniów klas pierwszych był asp. sztab. Jacek Połetek. W ciekawy sposób przedstawił dzieciom podstawowe zasady bezpieczeństwa w domu, szkole i na ulicy. Dzieci obejrzały film edukacyjny na temat bezpieczeństwa, omawiały oglądane historyjki oraz praktycznie uczyły się pozycji ochronnej przed atakującym psem. Na pamiątkę otrzymały opaski odblaskowe. Po tak ciekawej lekcji pierwszaki na pewno będą bezpieczniejsze.

 

....................................................................................

Piąta rocznica nadania imienia mjr. Jana Piwnika  „Ponurego” w Mominie.

      31 maja 2015 roku w niedzielnych uroczystościach piątej rocznicy nadania imienia mjr. Jana Piwnika  „Ponurego” w Mominie uczestniczyła licznie młodzież, mieszkańcy i wiele pocztów sztandarowych z orkiestrą z Nowin  i kompanią honorową Wojska Polskiego z kieleckiej Bukówki. Swoją obecnością zaszczycili je także wiceminister Obrony Narodowej Beata Oczkowicz, wiceminister gospodarki Arkadiusz Bąk, wojewoda świętokrzyska Bożentyna Pałka – Koruba, prezes Świętokrzyskiego Związku Żołnierzy AK Zbigniew Mielczarek, senator RP Jarosław Rusiecki i wielu innych dostojnych gości.                                                                                                                                    

     Przed mszą polową wystąpiła młodzież szkolna oraz zespół „Miniaturka”, prezentując słowno- muzyczny program o swoim Patronie.  Po mszy świętej odbył się Apel Poległych, salwa honorowa, złożenie wieńców przed pomnikiem „Obrońców Ojczyzny”.  Za przekazywanie młodzieży wartości patriotycznych i wiedzy o Polskim Państwie Podziemnym oraz etosie walk Armii Krajowej w czasie drugiej wojny światowej Związek Żołnierzy AK uhonorował medalem „Pro Patria” Publiczną Szkołę Podstawową i Gimnazjum w Mominie.

 

 

-----------------------------------------------------------------------------------

Wygrana w XIII Turnieju Matematycznym „ Wiedza Młodego Przedsiębiorcy”

     W Publicznym Gimnazjum nr 4 w Ostrowcu Świętokrzyskim odbył się 29 kwietnia 2015 roku etap finałowy turnieju „ Wiedza Młodego przedsiębiorcy”. Do konkursu zostało zgłoszonych 27 drużyn   z gimnazjów ostrowieckich i z gimnazjów w Mominie i Bałtowie. Gimnazjum w Mominie reprezentowały dwie pary uczennic z klasy drugiej.  Nasze uczennice Estera Cudzik i Natalia Karcz zajęły pierwsze miejsce w tym turnieju.

 

---------------------------------------------------------------------------------------

Dzień Matki i Ojca

      W Publicznej Szkole Podstawowej w Mominie miesiące maj i czerwiec upływają w miłej rodzinnej atmosferze spotkań z rodzicami na uroczystościach w klasach 0-III z okazji Dnia Matki i Ojca. Klasa III realizując program antynikotynowy " Nie pal przy mnie, proszę" zorganizowała rodzinne spotkanie pod hasłem "Zdrowie". Rodzice rozwiązywali krzyżówkę, a dzieci przygotowane przez wychowawcę p. Lidię Chluchnik wystawiły przedstawienie teatralne pt. "Mamo, Tato, nie pal przy mnie proszę ". Recytowały też wierszyki o zdrowym stylu życia, śpiewały i tańczyły. Uroczystość uświetniły swoją obecnością panie dyrektor, ksiądz oraz uczniowie klasy zerowej z wychowawcą. Gość specjalny, przedstawicielka Państwowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Ostrowcu    -    p. Ilona Kaniewska zaprezentowała prezentację multimedialną o szkodliwości palenia. Spotkanie zakończył mecz piłki nożnej z udziałem przybyłych tatusiów i słodki poczęstunek.

 

 

-----------------------------------------------------------------------------------------

Gminne Konkursy

w Zespole Szkół w Mominie

     Dnia 20.03.2015 r. w Zespole Szkól w Mominie odbyły się gminne konkursy:

IX Konkurs Ortograficzny „O Złote Pióro Wójta Gminy Waśniów” oraz VIII Konkurs matematyczno – przyrodniczy „Co dwie głowy, to nie jedna”. W konkursach wzięli udział uczniowie z terenu gminy Waśniów ze szkół podstawowych i gimnazjalnych w liczbie 46 uczestników oraz 14 opiekunów.

Konkurs ortograficzny wyniki:

Gimnazjum:

I miejsce – Anna Jałocha, Gimnazjum w Waśniowie

II miejsce – Sylwia Nowak, Gimnazjum w Mominie

III miejsce – Oliwia Król, Gimnazjum w Waśniowie

Szkoła podstawowa klasy I – III:

I miejsce – Dominika Czępińska, PSP w Waśniowie

II miejsce – Dominik Koseła, PSP w Waśniowie

III miejsce – Weronika Nietrzpiel, PSP w Nowym Skoszynie

Szkoła podstawowa klasy IV –VI:

I miejsce – Kinga Majcher, PSP w Boleszynie

II miejsce – Michał Czerwiński, PSP w Nowym Skoszynie

III miejsce – Maja Piątkowska, PSP w Waśniowie

Konkurs matematyczno – przyrodniczy:

I miejsce – Anna Zbrożyna, Klaudia Żebrowska, Gimnazjum w Mominie

II miejsce – Dominik Orłowski, Daniel Sala, Gimnazjum w Waśniowie

III miejsce – Estera Cudzik, Natalia Karcz Gimnazjum w Mominie

    Nagrody zostały wręczone zwycięzcom przez Dyrektor Zespołu Szkół w Mominie Barbarę Poreckowską i Wójta Gminy Waśniów Krzysztofa Gajewskiego.

    Organizatorami konkursu byli nauczyciele Zespołu Szkół w Mominie: Irena Grys, Anna Mirczak, Dorota Sala, Leokadia Czaja, Ewa Kaczmarczyk, Danuta Mazurek, Agnieszka Wyrębkiewicz, Edyta Nowak i Tomasz Majcher.

    Organizatorzy wymienionych konkursów pragną serdecznie podziękować Panu Wójtowi Krzysztofowi Gajewskiemu oraz Pani Sekretarz Agnieszce Minkinie za aktywne wsparcie
i ufundowanie nagród dla uczestników.

 

----------------------------------------------------------------------------------------

Udział w konkursach międzyszkolnych.

Udział w Powiatowym Konkursie Plastycznym " Jak ta lala..." zorganizowanym przez Muzeum Historyczno- Archeologiczne w Ostrowcu Św. w roku szkolnym 2014/2015.

W kategorii klas I - III szkół podstawowych II i III miejsce zajęli uczniowie naszej szkoły.
II miejsce- Konrad Brodnicki kl. III PSP Momina; III miejsce - Magdalena Staniek - kl. III PSP Momina. Gratulujemy!

 

Biuletyn Informacji Publicznej

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny